Čína a Šalamounovy ostrovy podle Pekingu už podepsaly bezpečnostní dohodu

foto Čínští námořníci zdraví vojenskou loď v přístavu v Šanghaji. Ilustrační foto.

Peking/Honiara/Washington - Čína a Šalamounovy ostrovy podepsaly bezpečnostní dohodu, oznámilo dnes čínské ministerstvo zahraničí podle agentur Reuters a AFP. Dohoda, jejíž detaily nebyly zveřejněny, má podle některých zdrojů například umožnit čínské policii pomáhat s ochranou infrastruktury či veřejného pořádku na těchto ostrovech v Tichomoří. V parlamentu Šalamounových ostrovů dnes bylo oznámeno, že v polovině května přijede čínská delegace, která podepíše s vedením ostrovního státu smlouvy o další spolupráci, mimo jiné obchodní či týkající se školství nebo rybolovu.

Bezpečnostní dohoda a další rozšiřování spolupráce Pekingu se Šalamounovými ostrovy se nelíbí Spojeným státům, Novému Zélandu či Austrálii, jejíž pobřeží je vzdáleno od těchto ostrovů méně než 2000 kilometrů. Tyto země mají obavy z posilování vlivu Číny v regionu. Americká vláda proto tento týden chystá vyslat na Šalamounovy ostrovy, na Fidži a na Papuu-Novou Guineu zástupce ministerstva zahraničí či obrany, která má tamní lídry přesvědčit, že spojenectví s Washingtonem je lepší než spojenectví s Pekingem, informovala v pondělí agentura Reuters. V únoru také USA oznámily, že hodlají otevřít na Šalamounových ostrovech ambasádu.

"Podstata bezpečnostní dohody otevírá dveře rozmístění jednotek čínské armády na Šalamounových ostrovech," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Premiér Šalamounových ostrovů Manasseh Sogavare nicméně už dříve řekl, že bezpečnostní dohoda neumožní Číně otevřít na území ostrovního státu vojenskou základnu.

Diplomatické vztahy s Čínou navázaly Šalamounovy ostrovy v roce 2019 poté, co ukončily oficiální vztahy s Tchaj-wanem. Stalo se tak několik měsíců po nástupu Sogavareho do úřadu premiéra.

Vůči bezpečnostní dohodě je kritická i Austrálie, která nicméně o víkendu prohlásila, že nevypoví svou bezpečnostní dohodu se Šalamounovými ostrovy v případě, že tento stát uzavře smlouvu s Čínou. Šéfka australské diplomacie Marisa Payneová ale uvedla, že jednání o dohodě není transparentní. Canberra neúspěšně vyzvala premiéra Sogavareho, aby dohodu nepodepsal.

V březnu na veřejnost unikl návrh bezpečnostní dohody. Podle textu by vláda Šalamounových ostrovů mohla umožnit rozmístění čínských bezpečnostních sil na území státu, například ozbrojené čínské policisty kvůli udržení veřejného pořádku.

USA a Austrálie se také obávají, že uzavření dohody může vést k růstu napětí na Šalamounových ostrovech. Na konci loňského roku tam vypukly protivládní a protičínské protesty, které si vyžádaly několik obětí. Kvůli nepokojům Austrálie, Nový Zéland a další okolní země poslaly na 200 policistů a vojáků. Část obyvatel ostrovního státu, kde žije asi 700.000 lidí a jehož hlavou je britská královna Alžběta II. zastoupená generálním guvernérem, místní vládě vyčítala korupci ve státní správě, nedostatečné veřejné a zdravotnické služby či její intenzivnější orientaci na Čínu. Premiér Sogavare ale nakonec v prosinci ustál hlasování o nedůvěře v parlamentu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď