USA přidaly na černou listinu 33 čínských firem a institucí

foto Ilustrační foto - Čínský vicepremiér Liou Che (vpravo) a americký ministr obchodu Wilbur Ross po jednání v Pekingu.

Washington - Americké ministerstvo obchodu zavádí hospodářské sankce vůči dalším 33 čínským společnostem a dalším institucím kvůli porušování lidských práv a obavám o národní bezpečnost Spojených států. Zápis těchto subjektů na takzvanou černou listinu je dalším pokusem vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa o zásah proti firmám s vazbami na nákupy pro armádu a potrestání Pekingu za chování k muslimským menšinám, napsala agentura Reuters.

Subjekty na seznamu mají zakázaný přístup k americké technologii bez souhlasu vlády USA.

Oznámení Spojených států přichází ve stejný den, kdy čínská vládnoucí komunistická strana představila podrobnosti k plánu o novém zákonu o národní bezpečnosti v Hongkongu.

Ministerstvo obchodu upřesnilo, že sankcionovalo devět společností a institucí kvůli spoluvině na porušování lidských práv a špatnému zacházení v souvislosti s ujgurskou menšinou a dalšími. Vláda USA také postihla sedm komerčních subjektů, které umožnily technologický dohled. Dalších 24 vládních a komerčních organizací bylo na seznam přidáno kvůli podpoře nákupu položek používaných čínskou armádou.

Mezi postiženými čínskými společnostmi je NetPosa, jedna z nejznámějších čínských firem v oblasti umělé inteligence, jejíž dceřiná společnost zaměřená na rozpoznání obličejů je spojována z dohledem nad muslimy na západě země. Další je firma Qihoo 360 zaměřená na kybernetickou bezpečnost, jejíž výzkum sledují bezpečnostní profesionálové. Na seznam se dostala i firma CloudMinds podporovaná investiční firmou Softbank. Společnosti byl již loni zablokován přenos technologie a technických informací z její americké divize do kanceláří v Pekingu.

K podobné akci přistoupilo ministerstvo loni v říjnu, kdy na černou umístilo 28 čínských bezpečnostních úřadů a společností, včetně některých čínských začínajících firem zaměřených na umělou inteligenci a předního výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision.

Podobný postup použil Washington při snaze omezit vliv čínské Huawei Technologies kvůli obavám o národní bezpečnost. Minulý týden se ministerstvo pokusilo přijmout opatření, aby přerušilo Huawei přístup k výrobcům čipů, napsala agentura Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď