USA pozastavily vojenskou pomoc Pákistánu a chystají další kroky

foto Pákistánský tisk informuje o kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na Nový rok na twitteru napsal, že Pákistánci poskytují útočiště teroristům.

Washington - Americká vláda znovu pozastavila vojenskou pomoc Pákistánu v hodnotě 255 milionů dolarů (5,4 miliardy korun), kterou měl Islámábád dostat už loni. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová to zdůvodnila tím, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa nebude trpět dvojí hru Pákistánu, který podle Washingtonu poskytuje útočiště teroristům. Podporu určenou Pákistánu pozastavila Trumpova vláda poprvé loni v srpnu. Bílý dům následně oznámil, že připravuje další kroky, které mají Pákistánce přimět k tvrdšímu postupu proti teroristům.

Trump na Nový rok ve svém prvním letošním tweetu Pákistán obvinil, že představuje útočiště pro teroristy. "Spojené státy během posledních patnácti let bláhově pomohly Pákistánu částkou přes 33 miliard dolarů a oni nám nedali nic jiného než lži a klam," uvedl prezident, podle něhož si Pákistán o amerických politicích myslí, že jsou blázni.

Haleyová podle Reuters prohlásila, že jsou očividné důvody pro to, aby USA pomoc asijské zemi pozastavily. "Pákistán roky hraje dvojí hru," řekla americká velvyslankyně. "Čas od času s námi spolupracují a rovněž poskytují úkryt teroristům, kteří na naše jednotky útočí v Afghánistánu," uvedla s tím, že pro Trumpovu administrativu je takové počínání nepřijatelné. "Očekáváme od Pákistánu daleko větší spolupráci v boji proti terorismu," dodala.

Zmrazení vojenské pomoci je podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové jedním z chystaných kroků. "Protože víme, že se mohou v boji proti terorismu více snažit, je naším cílem, aby tak činili," řekl Sandersová novinářům. Upozornila také, že v nadcházejících dvou dnech Spojené státy přikročí k dalším akcím, kterými chtějí Pákistán přimět k většímu úsilí.

Vztah Washingtonu a Islámábádu je už řadu let značně napjatý. Znepokojení USA vyvolávají zejména aktivity pákistánské rozvědky ISI, kterou velení americké armády nepokrytě označuje za spojence teroristů. USA vyčítají Pákistánu neochotu aktivně postupovat proti militantním islamistickým skupinám působícím v Afghánistánu, jako jsou hnutí Tálibán nebo síť Hakkání.

Pákistán si předvolal velvyslance USA kvůli Trumpovu tweetu

Pákistán si předvolal amerického velvyslance na protest proti kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na Nový rok na twitteru napsal, že Pákistánci poskytují útočiště teroristům. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

"Spojené státy během posledních patnácti let bláhově pomohly Pákistánu částkou přes 33 miliard dolarů a oni nám nedali nic jiného než lži a klam," uvedl šéf Bílého domu ve svém prvním letošním tweetu. "Poskytují útočiště teroristům, které my pronásledujeme v Afghánistánu, a jen málo nám pomáhají. S tím je teď konec," dodal.

Pákistánské ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance USA Davida Halea, aby Trumpův tweet vysvětlil. To potvrdila i americká ambasáda. "Velvyslanec David Hale byl pozván v pondělí večer na pákistánské ministerstvo zahraničí. Šel tam a setkal se s jeho představiteli. K průběhu setkání nemáme žádný komentář," sdělila ambasáda.

O tweetu amerického prezidenta má dnes jednat také pákistánská vláda. Ve středu se sejdou nejvyšší civilní a vojenští představitelé země, aby diskutovali o zhoršujících se vztazích se Spojenými státy, napsala agentura Reuters.

Pákistán je spojencem USA v jejich boji proti terorismu, vztahy obou zemí jsou ale složité. Spojené státy obviňují Islámábád, že nepostupuje dostatečně rázně proti islamistům napojeným na afghánské radikální hnutí Tálibán, jako je například síť Hakkání, či dokonce, že je podporuje.

Podle Washingtonu na pákistánském území také žijí vysocí představitelé afghánského Tálibánu. V roce 2016 byl v Pákistánu zabit při náletu amerického bezpilotního letounu tehdejší šéf tohoto hnutí mulla Muhammad Mansúr. V roce 2011 američtí vojáci odhalili a usmrtili v pákistánském městě Abbottábád šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

Pákistán zmíněná obvinění odmítá, přičemž poukazuje na to, že sami Pákistánci trpí útoky islamistů podstatně víc než Spojené státy. Násilí ze strany muslimských radikálů si v Pákistánu vyžádalo desítky tisíc obětí.

Pákistánský ministr zahraničí Chavadža Ásif Trumpova slova označil za důsledek nespokojenosti z amerických nezdarů v Afghánistánu, kde Tálibán rozšiřuje území pod svou kontrolou. Ásif rovněž prohlásil, že Pákistán nepotřebuje americkou pomoc.

Televizní stanice Fox News na svém webu v pondělí napsala, že americká vláda znovu pozastavila Pákistánu vojenskou pomoc v hodnotě víc než čtvrt miliardy dolarů (5,4 miliardy korun), kterou měl Islámábád dostat už loni.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď