USA povolily pobaltským zemím dodat Ukrajině americké zbraně

foto Ukrajinští vojáci - ilustrační foto.

Washington - Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že pobaltským zemím povolilo dodat Ukrajině některé zbraně vyrobené ve Spojených státech. Pokud bude Ukrajina napadena Ruskem, Washington poskytne Kyjevu další armádní vybavení, informovala dnes agentura Reuters. Proti dodávkám západních zbraní na Ukrajinu se ostře staví Moskva.

Podle amerických předpisů o kontrole obchodu se zbraněmi je nutný souhlas ministerstva zahraničí předtím, než dotyčné země dodají americké zbraně zbraně třetí straně. Na základě uděleného souhlasu tak bude Estonsko moci předat Ukrajině protitankové střely Javelin a Litva samonaváděcí protiletadlové střely Stinger, uvedl nejmenovaný zdroj agentury. Souhlas s exportem na Ukrajinu získala také Británie.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu ve velmi blízké době a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Moskva požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance.

Zprávu o schválených dodávkách zbraní z Pobaltí zveřejnilo ministerstvo ve středu pozdě večer poté, co americký prezident Joe Biden prohlásil, že pokud Rusko napadne Ukrajinu, draze za to zaplatí. "Pokud Rusko napadne Ukrajinu, poskytneme Ukrajincům další obranný materiál," uvedlo ministerstvo zahraničí. "Jsme odhodláni podporovat svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny a budeme jí i nadále poskytovat potřebnou podporu," dodalo.

Situace u ukrajinských hranic vyvolává vážné obavy v Litvě, Lotyšsku a Estonsku a u dalších spojenců v NATO. Washington ve středu oznámil další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun).

Mluvčí ministerstva zahraničí uvedl, že Bidenova administrativa v prosinci schválila dodatečnou obrannou bezpečnostní pomoc Ukrajině ve výši 200 milionů dolarů a dodávky vojenského vybavení ze stávajících amerických vojenských zásob za dalších 60 miliard dolarů (1,3 miliardy korun).

Rusko považuje vyzbrojování Ukrajiny za ohrožení své bezpečnosti. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve středu zopakoval, že USA a jejich spojenci by s dodávkami zbraní Ukrajině měli přestat. Bezpečnostní situace v Evropě je podle něj "kritická", protože Západ využívá Ukrajinu k nátlaku na Rusko. Západní země tvrdí, že zbraně mají zvýšit obranyschopnost Ukrajiny a nejsou určeny k útočným akcím.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď