USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 275 milionů dolarů

foto Ilustrační foto - Na kyjevském letišti dnes přistál americký vojenský letoun se zásilkou vojenského vybavení a munice.

Washington/Ottawa - Spojené státy pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 275 milionů dolarů (přes 6,7 miliard korun). Původní informaci agentury AP potvrdil dnes večer americký ministr zahraničí Antony Blinken. Pomoc bude obsahovat zbraně, munici a jiný vojenský materiál ze skladů americké armády, napsala agentura Reuters.

Balík nové vojenské pomoci má například obsahovat munici pro raketomety HIMARS. "Pracujeme také na tom, abychom Ukrajině dodali protivzdušné systémy, které potřebuje," uvedl Blinken s tím, že Washington chce poskytnout Kyjevu v listopadu dva systémy NASAMS, což jsou systémy protivzdušné obrany středního až dlouhého dosahu. USA také pracují se svými spojenci na dodávkách dalších protivzdušných systémů.

Kanadský premiér Justin Trudeau dnes oznámil vydání speciálních kanadských dluhopisů ve prospěch Ukrajiny. Prostředky vybrané skrze dluhopisy Kanada předá ukrajinské vládě. "Chceme dát všem Kanaďanům možnost přímo podpořit Ukrajinu," řekl Trudeau. Oznámil také, že Kanada zavede sankce proti dalším 35 ruským občanům, a to včetně vysokých manažerů společnosti Gazprom.

Spojené státy od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyčlenily na zbraně a další vybavení pro Kyjev téměř 18 miliard dolarů (přes 442 miliard korun), poznamenala AP.

Americké ministerstvo zahraničí dříve informovalo o úsilí, které vyvíjí s cílem zabránit tomu, aby se zbraně zaslané Spojenými státy Ukrajincům dostaly do nesprávných rukou, například k ruským vojákům nebo extremistickým skupinám.

"Války mohou poskytnout příležitost k tomu, aby se zbraně dostaly do soukromých rukou skrze krádeže nebo nezákonný prodej, což někdy vytváří černé trhy se zbraněmi, které přetrvávají desítky let," uvedla podle stanice CNN americká diplomacie a jako příklad zmínila války na Balkáně v 90. letech minulého století.

USA se tomuto scénáři snaží zabránit skrze plán, jenž zahrnuje posílení schopnosti bezpečnostních sil Ukrajiny a jejích sousedů zabezpečit zbraně nebo posílení ochrany ukrajinských hranic s cílem zabránit případnému pašování zbraní.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že intenzivní poptávka Ukrajiny po zbraních zatím zřejmě brání šíření například protitankových střel Javelin na černém trhu. Hlavním problémem je podle něj zabavování zbraní ruskými silami při obsazování ukrajinského území. Americká diplomacie varovala, že Moskva tyto zbraně může využít k vyvinutí protiopatření vůči nim nebo k provádění operací pod falešnou vlajkou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď