USA posílají Ukrajině další vojenskou pomoc za 275 milionů dolarů

foto Americké dolary - bankovky - ilustrační foto.

Washington - Americký prezident Joe Biden dnes schválil další vojenskou pomoc Ukrajině za 275 milionů dolarů (6,3 miliardy Kč). Jejím cílem bude podle agentury AFP především posílení protivzdušné obrany země, kterou v únoru napadlo Rusko.

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby uvedl, že balík má Ukrajině mimo jiné pomoci zlepšit obranu proti dronům. V této souvislosti také poznamenal, že Washington je hluboce znepokojen prohlubujícím se obranným partnerstvím mezi Ruskem a Íránem, a proto se ho bude snažit narušit.

Podle dřívějších informací by měl balík pomoci obsahovat munici pro raketomety HIMARS, zbraně i další vojenský materiál. Šéf americké diplomacie Antony Blinken v říjnu také uvedl, že jeho země chce Ukrajině dodat i další protivzdušné systémy, včetně NASAMS, což je systém protivzdušné obrany středního až dlouhého dosahu.

Spojené státy jsou největším zahraničním podporovatelem Ukrajiny. Od začátku ruské invaze vyčlenily na zbraně a další vybavení pro Kyjev téměř 18 miliard dolarů (přes 415 miliard korun).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď