USA podle Bidena nechtějí konflikt s Ruskem, jsou však na něj připraveny

foto Americký prezident Joe Biden během projevu na summitu NATO v Bruselu, 14. června 2021.

Brusel - Americký prezident Joe Biden řekl, že Spojené státy nevyhledávají konflikt s Ruskem. Podle něj je však Severoatlantická aliance připravena zasáhnout, pokud Moskva nepřestane se "škodlivými aktivitami", uvedla agentura Reuters.

Podle Bidena bude středeční setkání s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem v Ženevě "rozhodující". Hodlá na něm ruské hlavě státu nabídnout spolupráci v oblastech, které si Kreml sám zvolí.

"Řeknu jasně, že jsou oblasti, kde můžeme spolupracovat, když se tak rozhodne," řekl Biden po dnešním summitu lídrů NATO v Bruselu. "Pokud se rozhodne nespolupracovat a bude se ohledně kybernetické bezpečnosti a v dalších oblastech chovat tak jako v minulosti, odpovíme," dodal s tím, že Putinovi dá jasně na srozuměnou, kde jsou "červené linie".

Biden dále připustil, že demokratické hodnoty aliance jsou v ohrožení. "Rusko a Čína se pokoušejí vrazit klín do naší transatlantické solidarity. Ale náš svazek má pevný základ, na němž můžeme dále budovat naši kolektivní bezpečnost a společný blahobyt," řekl Biden, který se podle agentury DPA opět přihlásil k článku 5 o kolektivní obraně. "Je to posvátný závazek," řekl.

Americký prezident dále uvedl, že dnešní summit byl "neuvěřitelně produktivní". Lídři členských států přijali závěrečné prohlášení o 79 bodech, v nichž mimo jiné vyjádřili solidaritu s Českem kvůli nepřátelským akcím Ruska. V úterý má Biden na programu první osobní jednání s lídry institucí Evropské unie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. července 2021

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď