USA na konferenci v Bahrajnu žádají podporu Palestincům a míru

foto Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner.

Manáma - V Bahrajnu dnes začala dvoudenní mezinárodní konference věnovaná ekonomické části nového amerického mírového plánu pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce od zemí a investorů v regionu získat přísliby podpory plánu rozvoje palestinských území v hodnotě 50 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun). Trumpův zeť a poradce Jared Kushner na úvod konference řekl, že ekonomický plán je "předpokladem míru".

Kushner dnes na úvod konference připustil, že prosperita Palestinců není možná bez spravedlivého politického řešení konfliktu. Dodal ale, že výsledkem úsilí o rozvoj palestinského hospodářství by mohl být "opravdový mír, který vede k prosperitě". "Vidíme tu obrovský potenciál," řekl Kushner a zdůraznil, že Bílý dům zaměřuje své úsilí na odblokování mírového procesu.

"Neopustili jsme vás," prohlásil Kushner před ministry financí arabských zemí, šéfy mezinárodních finančních institucí a manažery a investory z desítek států. Na konferenci však chybí oficiální palestinská i izraelská delegace.

Palestinci americký plán odmítli, přestože plán má pro Palestince v příštích deseti letech vytvořit miliony pracovních míst. Palestinci tvrdí, že ekonomický plán je zbytečný, dokud nebudou vyjasněny otázky ukončení izraelské okupace a nezávislosti Palestiny. Vyřešit je třeba otázky hranic, statusu Jeruzaléma či osudu palestinských uprchlíků.

Také dnes tisíce Palestinců v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu proti konferenci v bahrajnské Manámě demonstrovaly a pálily Trumpovy podobizny.

Mnoho blízkovýchodních expertů pochybuje, zda bohaté arabské státy budou ochotny do palestinské ekonomiky investovat dříve, než se podaří vyřešit základní politický spor mezi Izraelci a Palestinci.

Politická část amerického mírového plánu je přitom dosud tajná a Trumpova administrativa se odmítá přihlásit k řešení, které by spočívalo ve vzniku nezávislého palestinského státu vedle izraelského.

Bahrajnské konference se účastní představitelé Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Egypta, Jordánska či Maroka. Naopak Libanon nebo Irák se neúčastní. Izraelští vládní činitelé pozváni nebyli, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se o konferenci vyjádřil pochvalně.

Spojené státy očekávají, že se jim podaří získat investory pro rozvoj palestinských území. Jejich mírový plán počítá s vytvořením investičního fondu zhruba 50 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun) a zahrnuje 179 rozvojových projektů.

Pro projekty na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy má být určeno 27,5 miliardy dolarů, pro palestinské komunity v Egyptě 9,1 miliardy, v Jordánsku 7,4 miliardy a v Libanonu 6,3 miliardy dolarů. Investice mají jít do zdravotnictví, školství, energetiky a vodního hospodářství, vysokých technologií, turistiky a zemědělství.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď