USA hlásí za den 2394 zemřelých lidí s koronavirem

foto Demonstranti v USA protestují proti nařízené karanténě kvůli koronaviru.

Washington - Počet obětí koronavirové nákazy ve Spojených státech vzrostl o 2394 na 35.443. Oznámilo to dnes americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Potvrzených případů nákazy je nyní 690.714, což je o 29.002 více než v předchozí bilanci.

CDC uvedla, že její aktuální počet potvrzených případů respiračního onemocnění covid-19 způsobovaného novým koronavirem je platný k pátečním 16:00 východoamerického času (pátek 22:00 SELČ). Statistika nutně nezahrnuje všechny případy, které dosud nahlásily jednotlivé americké státy. Například Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která statistiky také sleduje, aktuálně uvádí, že v USA bylo evidováno dohromady 694.296 potvrzených případů infekce. Té se podle JHU už 58.545 lidí zbavilo.

Americký prezident Donald Trump zjevně podpořil demonstrace proti přísným karanténním opatřením, která byla v některých amerických státech přijata v souvislosti s šířením koronaviru. V sérii pátečních tweetů vyzval k "osvobození" Minnesoty, Michiganu a Virginie, informoval dnes zpravodajský server BBC News3. Demonstranti opatření kritizují kvůli ekonomickým dopadům, zdravotničtí představitelé ale varují, že zmírnění karantény by mohlo přispět k dalšímu šíření nákazy.

Spojené státy mají ze všech zemí světa nejvyšší počet lidí, u nichž byla zjištěna přítomnost koronaviru v těle, a také největší počet obětí nemoci covid-19, již virus způsobuje. Zaznamenáno bylo v USA více než 680.000 infikovaných a přes 34.000 úmrtí.

Demonstrace požadující ukončení zákazu vycházení se uskutečnily například v Michiganu, Ohiu, Severní Karolíně, Minnesotě, Utahu, Virginii či Kentucky. Republikánský šéf Bílého domu ve svém příspěvku na twitteru zmínil státy, v jejichž čele stojí demokraté.

Protestní akce byly v různých státech různě velké, někde se jich zúčastnilo pár desítek lidí, jinde, jako třeba v Michiganu, tisíce. Někteří účastníci tamní demonstrace si s sebou přinesli střelné zbraně.

Trump svou očividnou podporu protestujícím vyjádřil den poté, co představil plán na obnovu americké ekonomiky a uvolňování restrikcí. K plánu uvedl, že otevírání americké ekonomiky se má dít po etapách, "stát po státu" a na základě ověřitelných údajů, aby se předešlo nové vlně nákazy. "Neotvíráme vše najednou, ale jde o ostražitý krok za krokem," poznamenal ve čtvrtek Trump s tím, že guvernéři jednotlivých států, jejichž situace se často velice liší, mají sami rozhodnout, kdy odvolají vyhlášená omezení.

Guvernér Minnesoty Tim Walz prohlásil, že po Trumpových pátečních vyjádřeních na twitteru telefonoval do Bílého domu, aby se zeptal "co si myslí, že jsme mohli udělat jinak". "Prezident představil třífázový plán, který přesně odráží, co se snažíme dělat," řekl Walz novinářům.

Kanada a USA prodlouží omezení prostupnosti hranic

Spojené státy americké i Kanada o dalších 30 dní prodloužily uzavírku společné hranice pro zbytné cesty kvůli koronavirové epidemii. Oznámil to dnes kanadský premiér Justin Trudeau. Opatření podle něj umožní zůstat lidem po obou stranách hranice při pandemii v bezpečí. V New Yorku, nejpostiženějším státě USA, vzrostl počet obětí o 540, což je nejnižší denní nárůst od 1. dubna, oznámil dnes newyorský guvernér Andrew Cuomo.

Americký prezident Trump ve středu řekl, že hranice mezi USA a Kanadou bude mezi prvními, které se otevřou, a řekl, že obě země v boji s pandemií postupují dobře. Spojené státy však mají více potvrzených případů koronavirové nákazy i obětí nemoci covid-19 než kterákoli jiná země světa. Dohromady už země má přes 700.000 případů a přes 37.000 obětí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 -2°C

Celá předpověď