USA hlásí rekordní roční počet kontaktů s migranty u hranice s Mexikem

foto Migranti hledají místo, kde překonat plot na hranici mezi Mexikem a USA.

Washington - Za uplynulých 12 měsíců američtí policisté více než 1,7 milionkrát zadrželi migranty u hranice s Mexikem, uvádí americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP). Je to nejvyšší roční součet za více než 50 let evidence nepovolených vstupů do Spojených států, napsala zpravodajská společnost BBC.

Nový údaj CBP se týká uplynulého fiskálního roku, který skončil na konci minulého měsíce. Bezpečnostní složky za tu dobu evidují bezmála 1,735 milionu "setkání" s migranty, kteří se pokoušeli nelegálně dostat do USA. Dosud se roční součet nikdy nedostal přes 1,7 milionu, přičemž rekordem bylo přes 1,6 milionu kontaktů z roku 2000.

Vysoký letošní součet je nicméně dán i tím, jak americké úřady se zadrženými běženci nakládaly. Více než milion jich za uplynulých 12 měsíců poslali zpět do Mexika nebo do domovských zemí, mimo jiné na základě kontroverzního protiepidemického opatření známého jako "titul 42". "Vysoký počet vykázaných během pandemie přispěl k neobvykle vysokému počtu migrantů, kteří se pokouší hranici překročit opakovaně," uvádí CBP.

Zvýšená aktivita na jižní hranici USA je značnou výzvou pro administrativu prezidenta Joea Bidena, jehož popularita se na podzim v průzkumech propadla na dosud nejnižší hodnoty. V čerstvé sondáži vypracované pro agenturu AP uvedlo jen 35 procent respondentů, že schvalují prezidentův přístup k imigrační politice. Biden v kampani před loňskými volbami sliboval vybudování "humánnějšího" imigračního systému po tvrdé linii jeho předchůdce Donalda Trumpa, to se mu však zatím příliš nedaří.

Kritiku si současná administrativa vysloužila například na jaře, kdy se objevovaly znepokojivé informace o podmínkách v zařízeních, kde byly zadržovány děti, které přišly z Latinské Ameriky bez dospělého doprovodu. Nová vlna pobouření následovala v září po příchodu více než 10.000 utečenců z Haiti, z nichž mnohé USA urychleně poslaly do jejich vlasti sužované hlubokými problémy. Z řad Republikánské strany zaznívá, že prezident Biden k aktuálním problémům přispěl, když sliboval usnadnit přistěhovalcům cestu k americkému občanství.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď