USA hlásí přes tisíc případů spalniček, nejvíce od roku 1992

foto Injekce, vakcína, očkování - ilustrační foto

Washington - Počet letos nakažených spalničkami ve Spojených státech překročil tisícovku. Oznámilo to Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), podle kterého je počet případů největší od roku 1992. Spalničky jsou hlášeny z 28 států USA, země přitom v roce 2000 toto onemocnění prohlásila za vymýcené.

Ještě ke konci května CDC evidovalo potvrzených 981 případů, od té doby ale bylo ohlášeno 41 nových nemocných, takže letos se již nakazilo 1022 lidí. Letošní bilance nemocných je přitom vyšší než za předchozí čtyři roky dohromady. Pro srovnání - ještě v roce 2016 bylo zaznamenáno v USA 86 případů nákazy spalničkami.

Největší počet nakažených je ve státu New York, kde se nemoc šíří již od loňského podzimu. Zhruba 80 nemocných ohlásil stát Washington na severozápadě USA a několik desítek Kalifornie.

Spalničky v současně době trápí i Evropu. V České republice úřady registrují od začátku roku již více než 540 lidí nakažených spalničkami, což je zhruba o 350 více, než se nakazilo loni za celý rok. Z informací na webu českého ministerstva zdravotnictví ale vyplývá, že se rychlost šíření nákazy zpomaluje na jednotky nových případů.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, pacient musí do karantény a vyšetřeni jsou i další lidé, kteří s ním přišli do styku. Nemoc se šíří vzduchem, inkubační doba, tedy čas od nakažení organismu po první příznaky, je sedm až 21 dní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď