USA darují 500 milionů dávek vakcín, podle Bidena vyvedou svět z pandemie

foto Americký prezident Joe Biden před summitem G7

Carbis Bay (Británie) - Americký prezident Joe Biden dnes v předvečer summitu lídrů zemí sdružených ve skupině G7 potvrdil, že USA darují 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTech do chudších zemí. Britský ministerský předseda Boris Johnson později uvedl, že Británie poskytne na boj s nemocí nejméně 100 milionů dávek vakcín. Premiér rovněž očekává, že sedm nejvyspělejších zemí světa se na summitu zaváže darovat dohromady chudším státům miliardu dávek očkovacích preparátů.

Dodávky ze Spojených států začnou v srpnu a podle Bidena nebudou vázány na žádné podmínky. Spojené státy budou podle amerického prezidenta arzenálem vakcín pro ostatní země a vyvedou svět z pandemie. "Od srpna začneme posílat půl miliardy dávek, tak rychle, jak budou sjíždět z výrobní linky," řekl americký prezident. "Spojené státy těchto půl miliardy dávek poskytnou bez dalších závazků... V našich darech vakcín nebudou žádné tlaky na protislužby nebo případné výsady. Děláme to proto, abychom zachránili životy," dodal.

Biden zopakoval tvrzení řady expertů, podle nichž se volným šířením koronaviru zvyšuje riziko vzniku jeho nových variant, které by mohly být nakažlivější, smrtelnější, hůře odhalitelné nebo by obcházely imunitu získanou nynějšími vakcínami.

Americký prezident se rovněž zavázal, že USA budou arzenálem vakcín ve světovém boji proti covidu-19. "Stejně jako jsme byli arzenálem demokracie během druhé světové války," dodal s odkazem na slavný výrok někdejšího prezidenta Franklina Roosevelta.

Bílý dům v dnešním vyjádření uvedl, že Spojené státy do konce letošního roku darují 200 milionů dávek a do poloviny příštího roku zbylých 300 milionů. Vakcíny budou směřovat do 92 nejméně rozvinutých a rozvíjejících se zemí a k rukám Africké unie. Podle prohlášení americká administrativa oznámí ještě další kroky v příštích dnech.

Biden dnes rovněž poznamenal, že skupina G7 se zítra v první den summitu připojí k USA a oznámí vlastní dárcovskou iniciativu, jejímž cílem je ukončit pandemii.

Johnson se podle agentury AP domnívá, že se závazkem sedmi nejvyspělejších zemí světa bude možné "očkovat svět do konce příštího roku".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 7:00 23°C

Celá předpověď