USA chtějí dosáhnout 70procentí celosvětové proočkovanosti do jednoho roku

foto Ilustrační foto - Centrum pro očkování proti covidu-19 v amerikém městě Paterson ve státě New Jersey, 21. ledna 2021.

Washington - Spojené státy během následujícího roku darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do rozvojových zemí, oznámil dnes americký prezident Joe Biden. Zároveň vytyčil pro bohaté země cíl v podobě dosažení 70procentní proočkovanosti na celosvětové úrovni do jednoho roku. Prohlášení přišla krátce poté, co generální tajemník OSN adresoval světovým lídrům ostrou kritiku v souvislosti s nerovnou distribucí vakcín.

Nové cíle a závazky představil Biden na virtuální konferenci k boji proti koronaviru, uspořádané na okraj zasedání Valného shromáždění OSN. Podle amerických činitelů se počítalo s účastí asi stovky světových lídrů. Šéf Bílého domu nabádal zástupce bohatých zemí, aby vystupňovali úsilí v globálním tažení proti koronaviru, napsala agentura AP.

"Potřebujeme, aby se další vysokopříjmové země připojily se svými vlastními ambiciózními dary a závazky ohledně vakcín," řekl americký prezident.

V případě USA s novým příslibem vzrostl na 1,1 miliardy počet dávek, které Američané již darovali, nebo do příštího roku plánují darovat. Dosud bylo do zhruba 100 různých zemí rozesláno asi 160 milionů dávek. Podle AP darovaly USA do zahraničí více vakcín než celý zbytek světa dohromady.

"Za každou jednu injekci, kterou jsme dosud podali v Americe, jsme se nyní zavázali dát tři injekce zbytku světa," řekl Biden. Spojené státy hodlají vakcíny distribuovat prostřednictvím mezinárodního vakcinačního programu COVAX. Biden kromě toho oznámil, že USA poskytnou 370 milionů dolarů (asi osm miliard Kč) na podporu aplikace vakcín po celém světě.

K USA se následně připojilo Španělsko a Itálie. Španělský premiér Pedro Sánchez před novináři ohlásil záměr darovat skrze COVAX dalších 15 milionů dávek vakcín. Z nich je 7,5 milionu určeno pro země Latinské Ameriky a Karibiku, druhá polovina pak pro jižní Evropu a subsaharskou Afriku, píše agentura Reuters. Evropská unie se zase zavázala k mírnému zvýšení počtu darovaných dávek oproti dřívějšímu plánu, a to na 500 milionů.

Předseda italské vlády Mario Draghi oznámil, že Itálie do konce tohoto roku daruje 45 milionů vakcín. Podle něj je to trojnásobek původního slibu, který činil 15 milionů dávek. "Téměř polovina z toho již byla dodána a dnes mohu s radostí oznámit, že naše úsilí ztrojnásobíme. Darujeme dalších 30 milionů do konce roku, abychom dosáhli 45 milionů," uvedl předseda italské vlády.

Až dvě miliardy vakcín hodlá do konce roku poskytnout dalším zemím Čína, která svůj závazek zopakovala v úterý na půdě OSN.

Oznámení navazují na čím dál hlasitější kritiku týkající se pomalého očkování v chudších regionech světa a propastných nerovností v přístupu k vakcínám. Výhrady formulují různé charitativní či zdravotnické organizace, v úterý pak přišly také od generálního tajemníka OSN. "Je to morální obžaloba stavu našeho světa. Je to obscénnost. Zkoušku z vědy jsme zvládli. Ale z etiky dostáváme pětku," řekl Guterres před zahájením všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN.

Cíl v podobě 70procentní míry proočkovanosti, který dnes podpořil prezident USA, v poslední době prosazují mezinárodní humanitární organizace. Uvedené hranice přitom má být dosaženo i na úrovni každé jednotlivé země, a to do příštího zářijového Valného shromáždění. Agentura AP uvádí, že i nově ohlášený americký nákup představuje jen zlomek množství dávek, které budou v tomto směru potřebné.

Podle údajů serveru Our World In Data dosud obdržela alespoň jednu dávku vakcíny 43,5 procenta světové populace. Tento údaj však zkresluje vysoká proočkovanost ve vyspělých státech - v některých zemích jako je Čad, Súdán, Jemen nebo Haiti naopak není plně naočkovaná ani setina obyvatel.

Biden od svého nástupu do funkce usiluje o to, aby se USA staly světovým lídrem v globálním boji s pandemií. Samotné Spojené státy se nicméně potýkají s klesajícím zájmem o očkování, podle dat listu The New York Times je nyní plně naočkovaných 55 procent americké populace.

Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně naléhá na vyspělé země, aby přesměrovaly veškeré dostupné dávky vakcín do nejméně vyspělých států. Žádá je rovněž, aby počkaly s aplikací třetích, takzvaných posilovacích dávek. Ty jsou podle některých expertů potřeba vzhledem k postupně slábnoucí ochraně poskytnuté některými vakcínami a také kvůli šíření nakažlivější varianty delta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď