USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

foto Ilustrační foto - Pohled na budovu Pentagonu ve Washingtonu, kde je sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických.

Washington - Spojené státy při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena podnikly vzdušné útoky na zařízení ve východní Sýrii, která využívají milice podporované Íránem. Podle Pentagonu jde o odplatu za raketový útok z poloviny tohoto měsíce v Iráku, uvedla agentura AP. Kolik si bombardování vyžádalo obětí zůstává nejasné: zatímco některé zdroje hovoří o jednom mrtvém a několika zraněných, jiné mluví o nejméně 17 obětech. Damašek a jeho spojenec Moskva nálety odsoudily.

Bidenova administrativa v prvních týdnech svého působení zdůrazňovala záměr věnovat více pozornosti výzvám pocházejícím z Číny, a to i přes přetrvávající hrozby z Blízkého východu. Bidenovo rozhodnutí udeřit v Sýrii se však podle AP nezdá být náznakem toho, že by chtěl rozšířit americké vojenské nasazení v regionu. Snahou spíše bylo vyslat signál, že je odhodlán bránit americké jednotky v Iráku.

Syrská státní televize uvedla, že americký útok přišel za úsvitu a mířil na několik cílů na východě země poblíž syrsko-irácké hranice. Nejmenovaný člen iráckých milic pak AP řekl, že při náletech zemřel jeden člen Íránem podporovaných ozbrojených skupin a několik dalších utrpělo zranění. Později agentura Reuters s odvoláním na své zdroje napsala o nejméně 17 mrtvých. Uvedla však, že číslo v tuto chvíli nelze nezávisle ověřit.

"Tato přiměřená vojenská odpověď byla provedena společně s diplomatickými kroky, včetně konzultace s koaličními partnery," řekl k náletům mluvčí Pentagonu John Kirby, podle nějž údery mířily na zařízení využívané mimo jiné šíitskými milicemi Katáib Hizballáh.

"Operace vysílá jednoznačný vzkaz: prezident Biden bude konat, aby ochránil americký a koaliční personál. Současně jsme konali záměrně s cílem zklidnit celkovou situaci ve východní Sýrii a Iráku," dodal Kirby.

Pentagon uvedl, že údery jsou odplatou za raketový útok v Iráku, při němž tento měsíc přišel poblíž města Irbíl o život jeden civilista a několik dalších lidí včetně amerického vojáka a dalších Američanů bylo zraněno.

Bidenova administrativa útok z 15. února v poloautonomním kurdském regionu odsoudila, ale až tento týden její představitelé naznačili, že není jisté, kdo ho provedl. V minulosti američtí představitelé přisuzovali odpovědnost za početné raketové útoky na americké cíle v Iráku šíitským milicím podporovaným Íránem. K útoku se přihlásila málo známá šíitská skupina Sarája Aulíja ad-Dám s tím, že terčem byla "americká okupace" Iráku.

Syrské ministerstvo zahraničí dnes odpoledne americké nálety odsoudilo a označilo je za zbabělé sa za akci porušující mezinárodní právo. Zároveň varovalo, že mohou vést k eskalaci bojů v regionu.

Rusko, které je spojencem Damašku, nálety také odsoudilo a vyzvalo k "bezpodmínečnému respektování syrské svrchovanosti". Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova Američané před nálety varovalo Rusko pouze s několikaminutovým předstihem, což ministr označil za nedostatečné, informovala agentura Ria Novosti. Podle agentury Interfax Lavrov vyzval USA k obnovení kontaktů s Moskvou s cílem objasnit Bidenův postoj ohledně Sýrie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 16. září 2021

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď