USA bojují s Čínou o stávající mezinárodní řád, řekl Blinken

foto Ministr zahraničí USA Antony Blinken při svém projevu na půdě univerzity George Washingtona ve Washingtonu 26. května 2022.

Washington - USA bojují s Čínou o zachování nynějšího mezinárodního uspořádání a chtějí vést mezinárodní blok, jehož cílem bude vyvažovat stále vážnější a dlouhodobou hrozbu, kterou představují velmocenské ambice Pekingu. V dlouho očekávaném projevu ohledně americké politiky vůči Číně to dnes řekl ministr zahraničí USA Antony Blinken. Dodal však, že Washington nechce vstoupit s Pekingem do další studené války a nebude v Číně usilovat o vnitropolitickou změnu.

Ačkoliv je v současnosti nejakutnější hrozbou pro celosvětovou stabilitu "válka (ruského) prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině", Čína podle současné americké administrativy představuje větší nebezpečí pro celkové mezinárodní uspořádání.

"I za pokračující války prezidenta Putina se nadále soustředíme na nejvážnější dlouhodobou výzvu pro mezinárodní řád - což je ta, kterou představuje Čínská lidová republika," řekl ministr.

"Čína je jedinou zemí, která má jednak v úmyslu přetvořit mezinárodní uspořádání, a také má stále více ekonomické, diplomatické, vojenské a technologické moci na to, aby to dokázala," pokračoval Blinken. "Vize Pekingu by nás vzdálila všeobecným hodnotám, které pomáhaly živit většinu pokroku, jehož svět dosáhl v posledních 75 letech," dodal.

USA budou chtít soustředit svoje zdroje a spojence a vzdorovat narůstající čínské asertivitě všude na světě, řekl Blinken. Nechtějí se snažit o změnu čínského ekonomického a politického modelu, ale mají v úmyslu nabídnout ostatním zemím vyzkoušenou alternativu.

"Nemůžeme spoléhat na to, že Peking změní svou trajektorii. Budeme proto tvarovat strategické prostředí kolem Pekingu, abychom prosazovali naši vizi otevřeného a inkluzivního mezinárodního systému," řekl šéf americké diplomacie.

Blinken rovněž Čínu kritizoval za to, že je "stále represivnější doma a stále agresivnější v zahraničí". Velké znepokojení vyjádřil ohledně "stupňující se provokativní rétoriky a aktivity" Pekingu vůči Tchaj-wanu. Čína tento ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii, ačkoliv tam funguje svébytný demokratický politický systém.

"Tato slova a činy jsou hluboce destabilizující. Hrozí kvůli nim riziko toho, že se někdo přepočítá, a ohrožují mír a stabilitu Tchajwanského průlivu," řekl šéf americké diplomacie.

Poznamenal však, že se americká politika v této věci nemění, ačkoliv prezident Joe Biden před několika dny řekl, že by USA zasáhly vojensky, pokud by se Čína snažila dostat ostrov pod svou nadvládu silou. Spojené státy od konce 70. let vyznávají takzvanou politiku jedné Číny, podle níž má v jejich očích Peking nad Tchaj-wanem svrchovanost. Zároveň však udržují s Tchaj-wanem separátní diplomatické styky a poskytují mu zbraně, což Čína hlasitě kritizuje.

"Nepodporujeme tchajwanskou nezávislost a očekáváme, že se neshody v (Tchajwanském) průlivu vyřeší mírovými prostředky," řekl Blinken.

Šéf americké diplomacie poznamenal, že míra a rozsah výzvy, kterou představuje Čína, bude pro americkou diplomacii zkouškou, jakou před sebou ještě nikdy neměla. Oznámil rovněž vytvoření "čínského domu" - zvláštního týmu na ministerstvu zahraničí, který bude koordinovat a zavádět novou americkou politiku vůči Číně napříč různými problematikami a regiony.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 17:00 25°C

Celá předpověď