USA a Francie zrušily schůzky s ruským ministrem zahraničí Lavrovem

foto Ilustrační foto - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během jednání s prezidentem Vladimirem Putinem 14. února 2022 v Moskvě.

Paříž/Washington - Spojené státy a Francie dnes zrušily plánovaná setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Šéf americké diplomacie Antony Blinken uvedl, že po začátku ruské invaze na Ukrajinu čtvrteční schůze s Lavrovem v Ženevě nedává smysl, informovala agentura Reuters. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, který se měl sejít s Lavrovem v pátek, obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z porušení mezinárodních závazků včetně minských dohod, uvedla agentura AFP.

"Nyní, když vidíme, že invaze začala a Rusko zcela odmítlo diplomacii, nedává smysl, abychom se (s Lavrovem) setkali," uvedl Blinken. Pokud však Rusko změní přístup, Spojené státy jsou ochotné pokračovat v jednání, dodal šéf americké diplomacie. Pondělní projev ruského prezidenta Vladimira Putina, ve kterém šéf Kremlu mimo jiné oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost lidových republik vyhlášených proruskými separatisty na východě Ukrajiny, označil za "velmi znepokojující". Podle něj výstup ukázal, že Kreml považuje Ukrajinu za "podřízenou" zemi.

"Putin už nerespektuje podpis Ruska," uvedl Le Drian. Mírové dohody z Minsku z roku 2014 měly urovnat konflikt mezi separatisty a prozápadní vládou v Kyjevě a stanovovaly stávající hranice povstaleckých republik na východě Ukrajiny. Ruský státník v pondělí uznal nezávislost obou separatistických republik a vyslal na jejich území ruské vojáky v rámci "mírové mise".

Putin dnes zároveň uvedl, že minské dohody již neplatí, za což podle něj nese vinu Kyjev.

"Všechny diplomatické snahy (v posledních týdnech) narazily na zeď," uvedl Le Drian ke stavu jednání poté, co se státy Evropské unie jednomyslně shodly na přijetí sankcí proti Rusku kvůli porušení ukrajinské svrchovanosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď