Domácí Rusko se utká se Španělskem, Uruguay s Portugalskem

foto Marocký fotbalista Júsuf Nasjrí (nahoře) dává hlavou gól Španělsku.

Moskva (Rusko) - Fotbalisté Portugalska a Španělska si za dramatických okolností zajistili postup do osmifinále mistrovství světa. Oba celky v závěrečných zápasech ve skupině B získaly potřebný bod, když evropští šampioni v nastavení přežili obrovskou šanci Íránu a remizovali 1:1, zatímco Španělé proti Maroku vyrovnali na 2:2 až díky videu v nastavení.

Portugalci vedli po pěkné střele šajtlí Quaresmy z 45. minuty a po přestávce mohl přidat pojistku z rekordní 19. penalty na šampionátu Ronaldo. Hvězdný útočník ale pátou branku, kterou by se vyrovnal nejlepšímu střelci turnaje Angličanu Kaneovi, nedal.

Írán dostal šanci na vyrovnání, když po zásahu videa nařídil sudí v jeho prospěch za ruku Cédrica v nastavení penaltu, kterou proměnil Ansárífárd. Íránci navíc poté měli na dosah i vítězství a senzační postup do osmifinále, ale Amirí v obrovské šanci trefil jen boční síť.

Španělé prohrávali od 14. minuty po gólu Butaíba, ale rychle vyrovnali zásluhou Isca. V 81. minutě vrátil outsiderovi, který už byl bez šance na postup, vedení střídající Nasjrí. V první minutě nastavení vyrovnal další náhradní Aspas, jehož trefu potvrdil až videorozhodčí. Španělsko se v osmifinále utká s Ruskem a Portugalci s Uruguayí.

Jihoameričané totiž zvládli duel s domácí reprezentací a po výhře 3:0 si ve skupině A zajistili první místo. Rusko skončilo druhé s tříbodovou ztrátou na stoprocentní Uruguay, která na šampionátu ještě neinkasovala a celkem natáhla sérii bez obdržené branky na šest zápasů.

Ve druhém utkání skupiny A proti sobě nastoupily už vyřazené celky Egypta a Saúdská Arábie. Z vítězství a prvních bodů na šampionátu se nakonec radovali Saúdové, kteří sice prohrávali po gólu Salaha, pak ale skóre otočili díky brankám Faradže z penalty a Davsárího z páté minuty nastavení.

V egyptské brance dostal šanci Ísam Haddarí, který se ve věku 45 let a 161 dní stal nejstarším hráčem v historii šampionátů. Ve 41. minutě navíc zneškodnil pokutový kop Muváladovi.

Pondělní výsledky MS:

Skupina A:

Uruguay - Rusko 3:0 (2:0)

Branky: 10. Suárez, 23. vlastní Čeryšev, 90. Cavani. Rozhodčí: Diedhiou - Camara, Samba (všichni Sen.) - Turpin (video, Fr.). ŽK: Bentancur - Gazinskij, Smolnikov. ČK: 36. Smolnikov. Diváci: 41.970.

Uruguay: Muslera - Cáceres, Coates, Godín - Nández (73. Rodríguez), Vecino, Torreira, Bentancur (63. De Arrascaeta), Laxalt - Suárez, Cavani (90.+3 Gómez). Trenér: Tabárez.

Rusko: Akinfejev - Smolnikov, Kutěpov, Ignaševič, Kurdjašov - Samedov, Zobnin, Alexej Mirančuk (60. Smolov), Gazinskij (46. Kuzjajev), Čeryšev (38. Fernandes) - Dzjuba. Trenér: Čerčesov.

Saúdská Arábie - Egypt 2:1 (1:1)

Branky: 45.+6 Faradž z pen., 90.+5 Davsárí - 22. Salah. Rozhodčí: Roldán - Guzmán, De la Cruz (všichni Kol.) - Dias (video, Portug.). ŽK: Gabr, Fasí (oba Egypt). Diváci: 36.823.

Saúdská Arábie: Musáilim - Braík, Usáma Havsáví, M. Havsáví, Šahrání - Bahabrí (65. Asírí), Faradž, Utajf, Mudžahví, Davsárí - Muválad (79. Šahrí). Trenér: Pizzi.

Egypt: Haddarí - Fasí, Gabr, Hegází, Abdal Šáfí - Alnaní, Hamad - Salah, Saíd (45.+7 Vardá), Hasan (81. Munaím) - Muhsín (64. Subhí). Trenér: Cúper.

Írán - Portugalsko 1:1 (0:1)

Branky: 90.+3 Ansárífárd z pen. - 45. Quaresma. Rozhodčí: Cáceres - Cardozo, Zorrilla (všichni Par.) - Irrati (video, It.). ŽK: Hadžsafí, Azmún - Guerreiro, Quaresma, Ronaldo, Cédric. Diváci: 41.685.

Írán: Baíranvánd - Rezajíán, Hosejní, Púralígandží, Hadžsáfí (56. Mohammadí) - Taremí, Džahánbachš (70. Ghoddos), Ezatolahí (76. Ansárífárd), Ebrahimí, Amirí - Azmún. Trenér: Queiroz.

Portugalsko: Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - Quaresma (70. B. Silva), Carvalho, Adrien Silva, Mário (84. Moutinho) - Ronaldo, André Silva (90.+6 Guedes). Trenér: Santos.

Španělsko - Maroko 2:2 (1:1)

Branky: 19. Isco, 90.+1 Aspas - 14. Butaíb, 81. Nasjrí. Rozhodčí: Irmatov - Rasulov, Saidov (všichni Uzb.) - Zwayer (video, Něm.). ŽK: Ahmadí, N. Amrabat, Da Costa, Busúfa, Kadžuí, Hakimí (všichni Mar.). Diváci: 33.973.

Španělsko: De Gea - Carvajal, Piqué, Ramos, Alba - Busquets, Thiago (74. Asensio) - Silva (84. Rodrigo), Isco, Iniesta - Diego Costa (74. Aspas). Trenér: Hierro.

Maroko: Kadžuí - Dirár, Da Costa, Saís, Hakimí - Ahmadí, Busúfa - N. Amrabat, Bilhanda (63. Fadžr), Zijach (85. Buhaddúz) - Butaíb (72. Nasjrí). Trenér: Renard.

1. Španělsko 3 1 2 0 6:5 5
2. Portugalsko 3 1 2 0 5:4 5
3. Írán 3 1 1 1 2:2 4
4. Maroko 3 0 1 2 2:4 1

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK