Úřady vyplatily zatím 128.300 příspěvků 5000 Kč na děti, oznámil Jurečka

foto Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Praha - Úřady práce poslaly rodinám dosud 128.300 pětitisícových příspěvků na děti. Na svém twitteru to dnes oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Příspěvek na dítě do 18 let je pro rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého. Vláda chce dávkou zmírnit dopady inflace. Automaticky podporu dostávají domácnosti, které v červnu pobíraly dětské přídavky. Zatím příspěvek od státu tedy obdrželo zhruba 56 procent z dětí, které na něj mají automatický nárok.

"128.338 jednorázových příspěvků na dítě už odešlo na účty rodičů, kteří pravidelně čerpají přídavek na dítě, je to pomoc těm nejohroženějším domácnostem," uvedl Jurečka. Dodal, že za týden ministerstvo na svém webu "spustí žádosti" pro ostatní rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu. Fungovat by měl on-line formulář. Žádat by mělo být možné i v takzvaných Czech Pointech.

V červnu úřady vyplatily celkem 302.600 dětských přídavků. Podle mluvčí ministerstva Evy Davidové 230.000 z nich bylo pro děti, jimž nebylo ještě 18 let. Dosud tedy úředníci odeslali 56 procent z pětitisícových příspěvků, které mají poskytnout automaticky. "Zpracováno je ale 90 procent těchto příspěvků. Výplatní systém má určité náležitosti. Příspěvky úřady odešlou v nejbližších dnech," řekla ČTK Davidová.

Podle podkladů k zákonu by jednorázovou podporu 5000 korun mohlo v Česku získat celkem 1,6 milionu dětí. Ty s dětskými přídavky, které jsou z domácností s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima, tak tvoří asi 15 procent odhadovaných příjemců. Zbývající rodiny budou mít na podání žádosti rok. Peníze by jim pak měly dorazit do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání částky. Výdaje budou činit asi 7,8 miliardy korun.

Podle zákona je příspěvek na dítě, kterému 1. srpna nebude ještě 18 let. Stát dávku vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. Nárok na 5000 korun od státu má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích.

Do milionového příjmu se započítává nejen výdělek ze zaměstnání a podnikání. Zahrnují se i nájmy a ostatní příjmy, které se v Česku daní. Mezi ně patří třeba příjem z autorských práv, výživného, příjmů z prodeje nemovitostí, cenných papírů i jiných věcí či z převodu firmy. Týkat by se to mělo také výsluh, náhrad mzdy či platu, pojistného plnění, odměn, odchodného, důchodů, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, dávek či rodičovské. Zohledňovat se nebudou případné výhry. V potaz se mají brát částky, které byly loni vyplacené či zaúčtované. Živnostníkům s paušálem se má započítat jako příjem nejméně polovina celostátní průměrné mzdy. Kromě jmen, rodných čísel a bydliště dětí a rodičů žadatelé mají doložit čestné prohlášení o příjmové částce. Pravdivost a správnost mají ověřit úřady práce a finanční úřady.

Někteří experti na sociální problematiku příspěvek kritizují. Podle nich je příliš plošný. Poukazují také na to, že jednorázová podpora rodinám v potížích příliš nepomůže. Doporučovali navýšení dětských přídavků a příspěvků na bydlení. Někteří kritici mluví také o uplácení voličů před podzimními volbami.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď