Úřady v USA z opatrnosti doporučují přerušit očkování vakcínou od J&J

foto Očkovací vakcína proti koronaviru od společnosti Vakcína Johnson & Johnson - ilustrační foto.

Washington - Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve Spojených státech vyšetřují vzácné zprávy o problémech s krevními sraženinami u lidí naočkovaných vakcínou proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J). Agentury ve společném prohlášení doporučily, aby bylo v zájmu maximální opatrnosti očkování touto vakcínou pozastaveno. Krok vyvolává smíšené reakce, podle deníku The New York Times (NYT) může výrazně zkomplikovat očkovací úsilí v USA.

CDC a FDA se zabývají šesti nahlášenými případy "vzácného a závažného druhu krevní sraženiny u jednotlivců" v odstupu několika dní po podání vakcíny. K pondělnímu datu bylo v USA podáno skoro sedm milionů dávek dané očkovací látky. V drtivé většině případů očkování provází žádné či jen mírné vedlejší účinky, uvádí agentura AP.

Přesto, že se problém s "tromboembolickými" incidenty zdá být "extrémně vzácný", federální experti doporučili vakcínu odstavit, dokud nebudou mít podrobnější informace. Očekávají, že odstávka potrvá několik dní. CDC na středu svolala schůzi speciální poradní komise ve snaze "zhodnotit potenciální význam" nahlášených případů. FDA posoudí závěry tohoto panelu a povede vlastní vyšetřování.

"Bezpečnost vakcín proti covidu-19 je pro federální vládu velkou prioritou a veškeré zprávy o zdravotních problémech po očkování proti covidu-19 bereme velmi vážně," dodává FDA na svém twitterovém účtu. J&J ve vlastním komuniké poznamenala, že aktuálně není prokázán "jasný příčinný vztah" mezi závažnými zdravotními problémy a jejím přípravkem.

Představitelé některých amerických států již informovali, že pozastavují očkování danou vakcínou. Na twitteru to uvedl například guvernér New Yorku Andrew Cuomo, stanici CBS stejný postup potvrdilo tiskové oddělení guvernérky Michiganu. Tento stát se nyní potýká s masivním nárůstem epidemie a tamní úřady vyzvaly federální vládu, aby jim zajistila více vakcín od jiných výrobců. Podle informací NYT se chce doporučením zdravotnických agentur řídit i Ohio, Connecticut, Georgia či Massachusetts.

Vzácný syndrom zahrnující krevní sraženiny zaznamenaly úřady u šesti žen ve věku 18 až 48 let, píše NYT. Jedna z žen zemřela a další skončila v nemocnici ve vážném stavu. Problémy se údajně ve všech případech objevily v rozmezí do přibližně dvou týdnů od očkování jednodávkovou vakcínou. Krevní sraženiny se podle CDC a FDA ženám utvořily v mozku a fenomén provázela nízká hladina krevních destiček, což činilo tradiční způsob léčby krevních sraženin potenciálně nebezpečným.

"Chtěl bych CDC a FDA poblahopřát za to, že se toho velmi rychle zhostily, zastavily očkování, dokud nebudeme vědět víc," reagoval na dnešní oznámení ve vysílání televize CNN profesor z Emory University a expert na vakcinace Carlos del Rio. Postup federálních agentur hodnotil jako "přesně ten správný krok".

Zcela opačné stanovisko na twitteru zaujal Nate Silver, což je zakladatel webu FiveThirtyEight, který analyzuje americké volby a veřejné mínění. "Šest případů ze sedmi milionů lidí. Naprostá katastrofa. Tohle si vyžádá lidské životy. A zvýší to váhavost kolem vakcín. Tihle lidé nerozumí analýze ceny a přínosů. Neustále dělají chyby v rozsahu řádů," napsal. Jistý údiv na twitteru vyjádřil také demokratický kongresman Brian Schatz.

Problém nerozhodnosti Američanů ve vztahu k očkování zmiňuje i list NYT, podle něhož je pozastavení očkování problémem i kvůli aktuálnímu rozmachu koronavirové nákazy v řadě států USA. Připomíná dění v Evropské unii kolem vakcíny od společnosti AstraZeneca a obavy, že přípravek může velmi vzácně způsobovat krevní sraženiny. "Tato obava posílila jistý odpor vůči všem vakcínám," míní NYT.

Vakcína od J&J dostala v USA povolení k nouzovému použití na konci února, přičemž vzbuzovala značná očekávání, neboť se podává v jediné dávce a její skladování je relativně nenáročné. Zatím ale přípravek tvoří malý zlomek amerických vakcinací, píše AP. USA od výrobce dostaly jen devět milionů dávek, slíbeno jich mají 100 milionů do konce května. Kromě J&J jsou v USA k nouzovému použití schváleny i přípravky od společností Pfizer-BioNTech a Moderna.

Arenberger: Okamžitá rozhodnutí ohledně Johnson & Johnson neplánujeme

Česko podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) neplánuje žádná okamžitá rozhodnutí ohledně vakcíny Johnson & Johnson, jejíž výrobce odložil dodávky kvůli vyšetřování podezření na vznik krevních sraženin v USA. Řekl to dnes Radiožurnálu. Prvních 14.400 dávek mělo do ČR přijít v pondělí. Celkově jich mělo být za duben podle v lednu schválené strategie 185.000.

"Určitě na to budeme výhledově nějak reagovat," uvedl ministr. Připomněl, že podobně s ministry zahraničí zemí Evropské unie probíral podobné problémy i u vakcíny AstraZeneca. V jejím případě se politici i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) shodli na tom, že přínosy očkování převažují nad jejími riziky.

"Předpokládám, že to bude dost podobné, takže žádná okamžitá rozhodnutí teď neplánujeme," dodal ministr.

Podle harmonogramu očkování uvedeného ve vládní očkovací strategii má v dubnu dorazit do ČR 480.000 dávek od Pfizer/BioNTech, 278.000 dávek od Moderny, očekáváno bylo původně 500.000 dávek od AstraZeneky a 185.000 dávek od Johnson & Johnson. Z původních 2,6 milionu vakcín za měsíc dostane ČR jen 1,56 milionu.

Britsko-švédský výrobce AstraZeneca omezil dodávky do celé EU na méně než třetinu plánovaných, podle Evropské komise to navíc dostatečně nevysvětlil. V Česku tak v březnu bylo podáno jen 199.000 dávek této vakcíny místo plánovaných 400.000 dodaných. Už v únoru Česko čekalo 200.000 dávek, zpozdilo se ale i schválení látky v EMA. Aplikováno tak bylo asi 25.000 dávek. V dubnu to bylo za 12 dní už zhruba 47.000 dávek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď