Úřady nabídnou firmám u zajišťovacích příkazů alternativy

foto Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Praha - Finanční správa bude při vydání zajišťovacího příkazu u fungujících firem nabízet alternativní zajištění majetku, jako je zástavní právo, ručení třetí osoby nebo finanční záruky. Vyplývá to z vyjádření náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové před dnešním jednáním vlády. Vláda následně jednání o využívání zajišťovacích příkazů přerušila, informoval na tiskové konferenci ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Ministr financí Ivan Pilný (ANO), který se dnešního jednání kabinetu nezúčastnil, má podle Zaorálka vypracovat písemnou zprávu. "Domnívám se, že jde zde o dvě věci. Za prvé, aby se MF zabývalo stížnostmi v této oblasti, a to bez ohledu, zda jdou ty stížnosti k soudu nebo ne. Za druhé, aby na MF platilo, že se nemá používat takových invazivních metod, které vedou k likvidaci podnikání," uvedl Zaorálek.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Finanční správa v poslední době čelila kritice, že příkazy zneužívá, a likviduje tak i poctivé firmy.

Změny v zajišťovacích příkazech souvisí s novou metodikou. Tu finanční správa vydala minulý týden. "Finanční správa bude zvažovat, zda se jedná o prázdnou schránku nebo se jedná o fungující živou firmu. A tam bude nabízet do doby, než bude stanovena daň, jiné formy zajištění majetku. Zajišťovací příkazy jsou totiž automaticky exekučním titulem," uvedla Schillerová.

Vedle toho MF navrhuje změnu legislativy. Úřad například uvažuje o obdobném mechanismu, který existuje v insolvenčním řízení. Firmy by si mohly zvolit jako alternativu řádně jmenovaného správce s odbornými znalostmi. Jeho schválení by pak po nezbytně nutnou dobu podléhaly všechny operace týkající se zmenšení majetku firmy.

Vláda má o příkazech jednat na žádost ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který před volbami jako lídr ČSSD požadoval odstoupení šéfa daňové správy Marina Janečka a Schillerové, kvůli možnému zneužívání zajišťovacích příkazů.

O Schillerové se spekuluje jako o nové ministryni financí v menšinové vládě, kterou staví šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Zaorálek před volbami odkazoval na podezření, že příkazy daňová správa používá k likvidaci firem, a to v zájmu holdingu Agrofert, který do února Babiš vlastnil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď