Úřad vlády otevře výstavu Voda a civilizace

foto Řeka, sucho - ilustrační foto.

Praha - Výstavu Voda a civilizace, kterou na jaře na pražské Kampě zhlédlo přes 200.000 lidí, budou moci zájemci vidět nově před Kramářovou vilou. Úřad vlády otevře stálou venkovní expozici v úterý 27. srpna. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Projekt ukazuje důležitost vody, její minulost, přítomnost a budoucnost na Zemi. Zahájení výstavy se zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO) a další členové vlády.

Výstava čítá 22 oboustranných panelů s fotografiemi, které budou umístěny podél stromořadí před Kramářovou vilou. Projekt si klade za cíl ukázat vodu jako strategickou surovinu, její množství a dostupnost na různých místech světa a zasadit do souvislostí s různými proměnami životního prostředí.

Výstava obsahuje autorské snímky doplněné o interaktivní studie s popisy. K vidění jsou třeba snímky nejstarších závlahových kanálů v Izraeli, ale také kruté dopady plastů v moři na zvířata. Nechybí ani fotografie českého geografa a hydrologa Bohumíra Janského, který se svým týmem v roce 1999 objevil prameny Amazonky. Jeden z nejstarších artefaktů výstavy je fotografie rytiny Karlova mostu z konce 18. století, která ukazuje hromadění ledových ker při povodni.

"I my v České republice se musíme připravit na dopady změny klimatu. Musíme pečovat o celou krajinu. Změnit složení lesů, obnovovat původní říční koryta a mokřady, vrátit do české krajiny meze a remízky, znovu používat selský rozum," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle Babiše se kabinet snaží přijmout řadu opatření v boji se suchem. Připomněl vytvoření Národní koalice pro boj se suchem, kde se zástupci vlády setkávají s odborníky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 19:00 28°C

Celá předpověď