Nezaměstnanost v říjnu znovu klesla, nástup zimy pokles zastaví

foto Vývoj celostátní míry nezaměstnanosti ve vývoji od října 2017 do října 2018.

Praha - Nezaměstnanost v Česku opět klesla. V říjnu byl podíl nezaměstnaných na 2,8 procenta a práci si shánělo nejméně lidí od června 1997. Bez práce bylo 215.622 a volných pracovních pozic 316.900. Úřadům práce se daří nacházet práci i pro lidi, kteří ztratili motivaci a nemají zájem pracovat. Podle analytiků by v listopadu mohla nezaměstnanost ještě klesnout, pokles zastaví nástup zimy. Se sháněním zaměstnanců mají firmy problém, což omezuje růst celé ekonomiky.

Fotogalerie

"V uplynulém měsíci trval masivní zájem zaměstnavatelů o nové zaměstnance. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezóna," uvedl úřad. V říjnu se o práci ucházelo o 8709 lidí méně než v září a o 55.551 osob méně než před rokem. Klesá také počet i podíl osob, které jsou bez práce déle než 12 měsíců. Za rok se podíl snížil o 7,6 procentního bodu, za dva roky o více než 11 bodů. "Tato čísla potvrzují, že se Úřadu práce ČR daří umisťovat na trh práce i ty klienty, kteří už například ztratili motivaci a nemají zájem pracovat," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Míra nezaměstnanosti v okresech - údaje za říjen 2018. Zaměstnavatelé měli v říjnu největší zájem o dělníky na stavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče, řidiče kamionů, skladníky, svářeče nebo pomocné kuchaře. Tradičně velká poptávka je také po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé podle ÚP ČR nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance. Podle Sadílkové už řada zaměstnavatelů zmírnila své požadavky. Například už tak striktně nevyžadují úplnou profesní způsobilost, dosaženou úroveň vzdělání, získání konkrétní kvalifikace a praxi v oboru. Důležitý je pro ně především zájem o danou pozici, ochota učit se novým věcem, spolehlivost, flexibilita a chuť pracovat.

Podle některých analytiků by nezaměstnanost mohla v listopadu ještě klesnout, další očekávají spíše stagnaci a na přelomu roku růst kvůli nástupu zimy a ukončování sezonních prací. "Nezaměstnanost ještě v listopadu velmi mírně poklesne, nicméně na přelomu roku se opět vrátí nad úroveň tří procent. Půjde však pouze o sezonní pohyby, které nemá smysl přeceňovat. Faktem je, že nezaměstnanost už v podstatě nemá kam dál klesat, takže se bude v příštím roce držet jen lehce pod třemi procenty," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Nedostatek zaměstnanců podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera motivuje firmy hledat alternativní řešení, což se projevuje ve vyšší nabídce zkrácených úvazků. "Dle informací ČSÚ vzrostl počet zaměstnanců pracujících na kratší úvazek ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně o 20.000. Většinou jde zároveň o osoby ve věku 65 let nebo mladší ve skupině 25-29 let. Přehřátý trh práce tak přináší na trh práce některé změny, jelikož kratší úvazky nebyly v ČR příliš využívané," upozornil.

Míra nezaměstnanosti v regionech - údaje za říjen 2018. Továrny v Česku se už delší dobu neobejdou bez cizinců, což je i případ Plzeňského kraje. Nyní tam pracuje 40.696 občanů ze zemí EU, což je výrazně více než před poslední hospodářskou krizí. V nejsilnějším období v březnu 2008 jich bylo 15.800. Jde zejména o Slováky, Rumuny a Bulhary. V kraji ale proti loňsku šestinásobně stoupl počet cizinců ze třetích zemí, kteří potřebují k práci povolení. Většinou jde o krátkodobá povolení do tří měsíců. V regionu je takových cizinců přes 7100.

Nejnižší míru nezaměstnanosti podruhé za sebou vykázal Pardubický kraj, kde v říjnu podíl klesl na 1,8 procenta. Za ním následují Jihočeský a Plzeňský kraj s 1,9 procenta a Praha se dvěma procenty. Naopak nejvyšší je nadále v Moravskoslezském (4,4 procenta) a v Ústeckém (4,3 procenta). Moravskoslezský kraj přitom vykázal nejnižší počet nezaměstnaných od prosince 1996. Ve Zlínském kraji poprvé za dobu existence kraje bylo evidováno méně než 10.000 nezaměstnaných a na rekordní minimum klesl i počet lidí bez práce v Královéhradeckém kraji.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že podle aktuálních mezinárodně srovnatelných dat má ČR stále nejnižší míru nezaměstnanosti nejen mezi zeměmi Evropské unie, ale také v rámci zemí organizace OECD. "Z těchto zemí vykazují srovnatelnou, byť o něco vyšší míru nezaměstnanosti, už jen Japonsko a Island," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď