ÚOHS zakázal vnitru nákup zbraní pro policii bez soutěže

foto Sídlo ministerstva vnitra v Praze.

Brno - Policie ČR nesmí odebrat pušky a samopaly od společnosti C.I.D., se kterou ministerstvo vnitra uzavřelo smlouvu. Její plnění zakázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a potvrdil jej i předseda Petr Mlsna. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Policejní prezidium podle mluvčí Kateřiny Rendlové rozhodnutí respektuje, zbraně tedy od firmy nepřebere.

Ministerstvo mělo samopaly a pušky včetně příslušenství a zaměřovačů od firmy odebrat na základě smlouvy, které ale nepředcházel tendr. "Není možné, aby zadavatel opakovaně uzavíral bez soutěže kupní smlouvy na základě téměř 20 let staré rámcové dohody, a dlouhodobě tak vylučoval soutěž o zakázku," odůvodnil rozhodnutí Mlsna.

"V rámci řízení jsme se pokoušeli rozhodnutí úřadu zvrátit opravným prostředkem, nicméně neúspěšně. V předmětné zakázce tedy nedojde k plnění," uvedla na dotaz ČTK Rendlová. Další opravné prostředky již podle ní policie nezvažuje.

Uzavření smlouvy na dodávku zbraní předcházelo jednací řízení bez uveřejnění, jehož využití ministerstvo zdůvodnilo tím, že šlo o rozšíření původní smlouvy na dodávky samopalů a pušek uzavřené v roce 2001. Zákon pro dodatečné dodávky stanovuje lhůtu tří let, kterou lze překročit pouze za zvláštních okolností. Ty ale podle úřadu nenastaly.

Dodatečné dodávky lze využít podle ÚOHS pouze výjimečně na nákup nezbytného zboží, zadavatel je ale nesmí využívat k systematickému doplňování zboží v jednom z nejméně transparentních druhů zadávacího řízení.

"Výklad zadavatele, podle kterého by po desítkách let funkčnosti a používání výrobků bylo možno používaný inventář výrobků zásadně rozšířit bez jakékoliv soutěže, zcela popírá literu zákona," uvedl Mlsna, který rozklad ministerstva vnitra i firmy C.I.D. proti rozhodnutí úřadu zamítl.

Pokud ministerstvo vnitra potřebuje zbraně pro policisty dokoupit, musí nyní vypsat veřejné výběrové řízení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď