Univerzita připomněla Masaryka, vystavila pamětní knihu a obraz

foto Masarykova univerzita vystavila 4. března 2020 v brněnském kině Scala pamětní knihu s podpisem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Brno - Masarykova univerzita v Brně výjimečně vystavila pamětní knihu, do které se jako první podepsal Tomáš Garrigue Masaryk. První československý prezident se ještě jako univerzitní profesor zasazoval o zřízení vysoké školy v Brně. Vznikla v roce 1919 a dostala jméno nového prezidenta, od jehož smrti v sobotu uplyne 170 let. Výročí si škola v úterý a dnes připomíná sérií akcí nazvanou Masarykovy dny.

Fotogalerie

Kromě pamětní knihy si dnes lidé v kině Scala mohli prohlédnout obraz zachycující první návštěvu Masaryka na univerzitě. Uskutečnila se v roce 1924. Prezident navštívil tehdejší rektorátní budovu, dnes součást areálu filozofické fakulty, prohlédl si také geologický a mineralogický ústav.

Na podnět akademického senátu pak univerzita vyzvala Františka Hlavicu, profesora brněnské techniky a známého portrétistu, aby slavnostní událost zachytil na obraze. Velký skupinový portrét, vystavený i na Výstavě soudobé kultury v Brně v roce 1928, je dnes uložen v Archivu Masarykovy univerzity.

Podle Internetové encyklopedie dějin Brna zachycuje barevná olejomalba kromě Masaryka také třeba ekonoma Karla Engliše, právníka Františka Weyra nebo fyziologa Edwarda Babáka.

Masarykovy dny univerzita nepřipravila jen jako vzpomínku na prvního prezidenta, cílem je také přemýšlet nad jeho odkazem ve vztahu k demokracii. "Instituce žijí z idejí, ze kterých vyrostly - a případně i z jejich kritiky," uvedl prorektor Masarykovy univerzity pro akademické a personální záležitosti Jiří Hanuš.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 11:00 18°C

Celá předpověď