Univerzita Palackého pokřtila komiks ke stému výročí republiky

foto Čtenáři listovali 12. září 2018 v Olomouci v komiksech Budoucnost ve vlastních rukách a Procitnutí do temnoty autorů Martina Šinkovského a Petra Nováka alias Ticho762. Netradiční komiks, který Univerzita Palackého připravila ke stému výročí založení Československa, zachycuje události roku 1918 a 1968. Komiks je k dispozici bezplatně na internetu a distribuován v tištěné podobě, využít jej mohou i pedagogové na školách.

Olomouc - Olomoucká Univerzita Palackého pokřtila netradiční komiks vydaný ke 100. výročí republiky. Dvojsešit s názvem Budoucnost ve vlastních rukách a Procitnutí do temnoty originálním způsobem zachycuje události roku 1918 a 1968. Komiks univerzita představila veřejnosti během letošního ročníku Street Art Festivalu. Komiks bude od dnešního večera k dispozici bezplatně na internetu a distribuován bude i v tištěné podobě, využít jej mohou i pedagogové na školách, uvedli dnes pro ČTK zástupci univerzity.

Komiks je rozdělen na dvě části, v první se odráží euforie z roku 1918, ve druhé beznaděj převládající po okupaci v srpnu 1968. Jeho autory jsou absolventu univerzity, výtvarník Ticho762 a scenárista Martin Šinkovský.

"Při psaní jsem na historických událostech vystavěl fiktivní, ale uvěřitelné a době odpovídající příběhy, které by ke komiksu měly přitáhnout všechny věkové kategorie," uvedl již dříve Šinkovský.

Komiks návštěvníkům nabízí tehdejší dobovou a místní atmosféru, nechybějí ukázky dobových médií, kterými autoři schválně narušují děj.

Minulost komiks čtenářům popisuje pohledem všedních olomouckých hrdinů a postav fiktivních i skutečných. Pro větší hodnověrnost autoři cíleně pracovali s černobílým formátem.

Komiks ve formě tištěného sešitu bude zdarma nabízen na akcích spjatých s univerzitou. Od dnešního večera je ke zhlédnutí a stažení na webu Univerzity Palackého www.upol.cz, jeho výtisky bude od čtvrtka široké veřejnosti bezplatně distribuovat univerzitní informační centrum a obchod UPoint na Horním náměstí. Komiks bude prezentován podle zástupců univerzity v podobě velkoformátové výstavy také během oslav 100. výročí republiky poslední říjnový víkend v Olomouci na Dolním náměstí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď