Univerzita Karlova jako první získala institucionální akreditaci

foto Ilustrační foto - Univerzita Karlova (UK) - Karolinum

Praha - Univerzita Karlova jako první vysoká škola v Česku získala institucionální akreditaci, kterou od roku 2019 zavádí loňská novela vysokoškolského zákona. ČTK o tom informoval její mluvčí Václav Hájek. V akreditovaných vědeckých oblastech tak bude mít možnost po dobu deseti let sama schvalovat své studijní programy. Oficiální rozhodnutí od Národního akreditačního úřadu (NAÚ) univerzita teprve obdrží, dodal Hájek.

Největší a nejstarší univerzita v ČR o institucionální akreditaci zažádala jako první veřejná škola loni v říjnu. Chtěla ji získat pro 23 oblastí, v nichž vzdělává své studenty na všech svých 17 fakultách. Univerzita do těchto oblastí zařadila všechny studijní programy, které nyní nabízí.

"Jakmile obdrží Univerzita Karlova oficiální rozhodnutí Národního akreditačního úřadu, bude moci Rada pro vnitřní hodnocení UK zahájit vnitřní schvalovací proces studijních programů, jejichž návrhy jsou nyní intenzivně připravovány na jednotlivých fakultách UK," uvedl Hájek.

Rada pro vnitřní hodnocení na škole vznikla minulý rok a má 27 členů, mezi nimiž jsou čtyři studenti. Nové studijní plány pro vnitřní hodnocení se nyní na škole připravují. Nové obory musí univerzita vypsat na podzim 2018, pokud do nich bude chtít přijímat uchazeče od roku 2019.

O nové struktuře oborů vyjednává vedení školy s jednotlivými fakultami, aby vyhovovala různorodosti oborů UK. Vedle stávajících jednooborových podob studia tak vzniknou i nové. Některé fakulty by v budoucnu měly nabízet například studijní plány se specializacemi nebo dvojoborové studium, kde si studenti budou volit kombinaci hlavního a vedlejšího oboru.

Nová podoba vysokoškolského zákona umožňuje vysokým školám, které získají institucionální akreditaci od NAÚ, samostatně rozhodovat o vzniku, zrušení a úpravách studijních programů. Akreditace bude platná vždy deset let, pak se musí obnovit. Změna oborů se nebude týkat jen budoucích uchazečů o studium, ale i vysokoškoláků, kteří budou v době změny uprostřed svého studia.

O institucionální akreditaci zažádaly dosud také Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci a Univerzita Pardubice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 7:00 12°C

Celá předpověď