Uniklý koncept plánu investic je podle Babiše jeho dávná verze

foto Předseda vlády Andrej Babiš zhodnotil 28. listopadu 2019 v Praze na tiskové konferenci dosavadní fungování EET.

Praha - Za dávnou verzi materiálu označil premiér Andrej Babiš (ANO) koncept investičního plánu, který dnes zveřejnila některá média. Materiál, který má ČTK k dispozici, počítá s tím, že do investic půjde do roku 2030 celkem 2,8 bilionu korun, premiér přitom nedávno hovořil o projektech za pět bilionů korun. Rozdíly v částkách nechtěl dnes Babiš na tiskové konferenci k elektronické evidenci tržeb komentovat, odkázal na zveřejnění dokumentu, které plánuje v týdnu začínajícím 16. prosincem.

"Je to fake. Není to ten plán, který budeme zveřejňovat, je to nějaká dávná verze," uvedl Babiš na dotaz ČTK. Nechtěl proto ani komentovat celkový objem plánovaných investic, který v materiálu mimo jiné kvůli "absorpční kapacitě trhu" seškrtala ministerstva z původně zmiňovaných 3,45 bilionu na 2,8 bilionu. "Proč bych to komentoval, já slíbil do Vánoc, zveřejníme to v týdnu od 16. prosince," dodal.

S mapováním potenciálních investic se podle něj mělo začít mnohem dřív. "Buďte rádi, že to konečně někdo tady vymyslel. Škoda, že s tím nezačal pan (Václav) Klaus v roce 1990, mohli jsme být dnes někde jinde," uvedl Babiš.

Pracovní verze plánu detailně neřeší, kde stát peníze na projekty vezme. Zmiňuje nutnost nehledat jen dotační zdroje, zaměřit se na privátní způsoby financování, například PPP projekty či úvěry komerčních bank. "Není to o tom, že to je investiční plán, který má okamžitě finanční krytí. Je to potenciál investic," vysvětlil Babiš.

Při odpoledních interpelacích ve Sněmovně Babiš v odpovědi na interpelaci předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka řekl, že změnil časové rozložení plánu. Původně se měl týkat let 2019 až 2030, nově má být na období 2020 až 2050, tedy na 30 let. Michálkovi vzkázal, že poslanec má k dispozici "blbý plán". Řekl také, že plán chystá pro Piráty, kteří se chystají do vlády po něm. "My odejdeme, já už jdu do důchodu, pomalinku," poznamenal.

Michálek řekl, že Babišův plán není žádným plánem, protože nestanovuje cíle, termíny ani odpovědné osoby. Chtěl od premiéra vědět, kdy svůj plán zveřejní. Babiš potvrdil, že se tak stane poslední týden před Vánocemi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď