Unijní lídři budou v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a energiích

foto Ilustrační foto - Předseda Evropské rady Charles Michel na tiskové konferenci, 30. června 2022, Praha.

Brusel - Lídři unijních zemí budou na pátečním neformálním summitu v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a o cenách a dodávkách energií. Stojí to v pozvánce, kterou rozeslal předseda Evropské rady Charles Michel. Představitele států EU vyzval k pevnému postoji proti ruské anexi ukrajinských území.

"Na našem setkání budeme jednat o tom, jak i nadále budeme poskytovat silnou ekonomickou, vojenskou, politickou a finanční podporu Ukrajině," uvedl Michel.

Dalším důležitým bodem schůzky budou energie. Podle Michela unijní země musí najít prostředky, aby zaručily bezpečnost dodávek energií a současně udržely jejich ceny pro rodiny a podniky na přijatelné úrovni.

Na první sadě opatření se shodli ministři energií v pátek. Ohledně některých dalších opatření ale stále panují neshody mezi státy. Jedná se například o stanovení maximální ceny plynu.

"Musíme být jednotní a pevní v naší odezvě," uvedl Michel ohledně unijní reakce na poslední kroky Kremlu ve válce na Ukrajině. Podle dřívějších informací by prezidenti a premiéři mohli jednat o nových sankcích proti Rusku.

Neformální summit se uskuteční v pátek na Pražském hradě. Schůze začne ve 13 hodin a bude pokračovat odpoledne. Lídři se také sejdou na společné večeři.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď