Unie připravila nový program EU pro zdraví. Za 9,4 miliardy eur

foto Léky, výroba, farmacie - ilustrační foto.

Zdravotní hrozby neuznávají žádné hranice. Pandemie koronaviru je názorným příkladem. Aby zdravotní systém unie podobné nápory zvládl, spouští Evropa nový program EU pro zdraví.

Pandemie koronaviru jasně ukázala, že členské státy Evropské unie potřebují v krizové době mnohem lépe spolupracovat. Kromě toho se potvrdilo, že má smysl posílit v oblasti zdravotnictví koordinační roli Evropské komise a tím EU jako celku.

Společenství proto rozjíždí zdravotní program nazvaný EU pro zdraví. Zaměří se hlavně na nedostatky, které letošní pandemie odhalila. Přestože za své zdravotnictví jsou odpovědné především přímo jednotlivé členské země, unie je může různými cestami podpořit – a to i díky jednotné legislativě.

Kromě lepší ochrany před krizemi a lepšího řízení, když krize přesto udeří, může EU hlavně posílit jednotlivé národní systémy zdravotní péče. Program EU pro zdraví proto podpoří jak inovace, tak investice do nich.

EU pro zdraví je součástí plánu na záchranu ekonomiky po koronaviru. Europoslancům ho na plénu 27. května představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Členové EP ostatně už ve svém usnesení z 15. května o restartu ekonomiky po koronaviru vytvoření nového evropského programu pro zdravotnictví požadovali.

Program pokryje období mezi roky 2021-2027, přičemž jako první se bude soustředit na zahlazení škod, které napáchal koronavirus. Za cíl si klade prevenci, připravenost, bedlivé sledování vývoje, rychlou odpověď a lepší koordinaci v případě krizového scénáře. Chce vybudovat rezervy léků a ochranných pomůcek a zajistit dostatek lékařů a odborníků, připravených okamžitě zakročit.

Současně dál běží i “RescEU” (součást mechanismu civilní ochrany). Zatímco ten zajišťuje prvotní rychlou reakci na nastalou krizi, EU pro zdraví pomůže s dlouhodobým řešením – zajistí dostatek léků a lékařských týmů.

Na program EU pro zdraví navrhuje Evropská komise využít 9,4 miliardy eur z nového dlouhodobého rozpočtu. To je třiadvacetkrát víc, než tomu bylo v minulém období mezi lety 2014 a 2020.

Priority programu "EU pro zdraví"

- chránit obyvatele před vážnými mezinárodními zdravotními hrozbami

- zvýšit dostupnost léků

- posílit systémy zdravotní péče zemí EU

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď