Unie: Kompenzace v cestovním ruchu jsou nedostatečné, situace je kritická

foto Moře, pláž, dovolená - ilustrační foto.

Praha - Státní kompenzace u firem v cestovním ruchu podle březnového průzkumu jejich unie loni pokrývaly v průměru 30 procent mzdových a 20 procent ostatních provozních nákladů. Aktuálně otevřené dotační programy umožňují získat vyšší příspěvek, ale kvůli nutnosti doložit propad tržeb za první tři měsíce roku alespoň o 50 procent mnoho firem na podporu nedosáhne. Situace je kritická a šance na obnovu se každým dnem zmenšuje. Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) o tom informovala ČTK v tiskové zprávě.

Podpůrné programy podle unie nepostačují na udržení podnikání, firmy musely propouštět zaměstnance a s výrazným poklesem pracovníků počítají i letos. Mnoho organizací muselo ukončit činnost. "Do budoucnosti hledíme s velkými obavami, řada našich členů už propadla beznaději a rezignaci. Světlo na konci tunelu je v nedohlednu," uvedl prezident ČUCR Viliam Sivek.

Přes snahy unie o dialog s vládou a ministerstvy je odezva a podpora státu nedostatečná, řekl dále Sivek. Propad cestovního ruchu loni podle něj přesáhl 161 miliard korun. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) na jeho podporu vyčlenilo 8,5 miliardy korun.

Nejvíce zasažené jsou podle ČUCR oblasti, kde pracují hlavně živnostníci, tedy průvodci, horští vůdci, lyžařští instruktoři a lyžařské školy. Výpadek výdělků za loňský rok je v jejich případě podle průzkumu unie téměř 100 procent, státní náhrady byly ale minimální nebo nulové. Mnozí podnikatelé museli ukončit činnost a žijí z podpory, některým se podařilo najít jiné zaměstnaní nebo brigádu.

Výrazně zasažené jsou také lázně. Podle viceprezidenta ČUCR Martina Plachého jsou jediným zdravotnickým oborem, který byl vládními usneseními postupně celý uzavřený, a jediným segmentem zdravotnictví, jemuž bylo zakázáno poskytování služeb za úhradu ze strany pacienta. "Podpora státu je však mizivá, fixní náklady byly v loňském roce pokryty státními podpůrnými programy pouze z 15 procent," uvedl.

Podnikatelé v turismu mohli čerpat podporu z programu COVID podpora cestovního ruchu, pro velké ubytovací provozy je stále otevřený dotační titul COVID ubytování. velké cestovní kanceláře mohou využít program COVID cestovní kanceláře II. V dalším období si budou moci podnikatelé bez ohledu na odvětví nárokovat pomoc z programů COVID 2021 nebo COVID Nepokryté náklady.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď