Unie: Bazény a bazénová centra bez pomoci státu zaniknou

foto Plavecký bazén - ilustrační foto.

Praha - Odvětví bazénů a bazénových center vládní restrikce omezí na nejdelší dobu. Letos jsou již uzavřena 118 dní, podle pětistupňového protiepidemického systému (PES) se s obnovením jejich provozu nedá ještě dlouho počítat. Bez pomoci státu sektor zanikne. Podnikatelské svazy navrhly ministerstvu průmyslu a obchodu vznik dotačního programu COVID bazény. V tiskové zprávě to dnes uvedla České unie cestovního ruchu (ČUCR).

PES dovoluje bazénům ve druhém a třetím stupni rizika fungovat s přítomností deseti až 50 lidí. V případě větších bazénových celků pro stovky až tisíce návštěvníků nedává za těchto podmínek otevření podle ČUCR ekonomický smysl.

Bazény se podle unie přitom nepotýkají jen s výpadkem tržeb, mnoho technologií musejí i v době uzavření udržovat v provozu za vysoké náklady. Nedá se opomenout ani plýtvání vodou - podle odhadů ČUCR musely české bazény kvůli koronaviru a vládním restrikcím vypustit minimálně 400.000 kubických metrů vody. K prohloubení ztrát přispělo i oznámení o uzavření ze strany vlády na jaře i na podzim pouhý den předem, upozornil prezident ČUCR Viliam Sivek.

Státní podpora je podle ČUCR pro bazény minimální. Provozovatelé mohli využít program na podporu zaměstnanosti Antivirus nebo požádat o příspěvek na komerční nájem. ČUCR se Svazem léčebných lázní a Asociací bazénů a saun ČR navrhují vznik programu COVID bazény. Kompenzace by mohla být počítána například z loňských tržeb. Pomoc by se měla dostat jen soukromým bazénům a bazénovým centrům, nikoliv veřejným. Těch je podle Státního zdravotního ústavu asi 957.

Z daného odvětví bylo podle ČUCR vládními opatření proti šíření nákazy zasaženo na 1150 provozovatelů s více než 17.000 zaměstnanci s ročním obratem přesahujícím osm miliard korun.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová s Národní sportovní agenturou připravuje úpravu tabulky PES, ve které upraví fungování sportovišť. Zohlednit by se měly mimo jiné rozdíly mezi profesionálním a rekreačním sportem. Uvedl to server iDnes.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď