UniCredit Bank: Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí v ČR klesá

foto Stavba bytového domu - ilustrační foto.

Praha - Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí v Česku v posledních měsících strmě klesá. Vyplývá to z ukazatele, který ČTK poskytla UniCredit Bank, tzv. Indikátoru napětí na trhu nemovitostí. Ukazatel se v dubnu dostal po sedmi letech kladných hodnot pod nulu, čímž příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb prakticky vymizela.

Nákup bytu lze chápat jako investici, jež každý měsíc přináší výnos v podobě nájemného. Pokud roční výnos nájemného očištěný o další náklady a vyjádřený v procentech ceny nemovitosti převyšuje úrokovou sazbu hypoték, jsou na trh ve velkém množství lákáni investoři, kteří inkasují relativně vysoké nájmy a platí nízké úroky z hypoték.

Nákup bytů v Praze, Brně, Zlíně či Plzni se podle ukazatele UniCredit Bank stává pro investory již nevýhodný. Relativně vysoké nájmy v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami budou ale nadále přiživovat poptávku po nemovitostech v Ústí nad Labem, Ostravě, Jihlavě či Pardubicích.

"Data naznačují do budoucna pouhé zpomalování růstu cen nemovitostí v ČR. Pokles cen by vyžadoval razantnější růst úrokových sazeb, který neočekáváme," řekl ČTK analytik banky Jiří Pour.

Pokud čistý roční procentuální výnos nájemného zároveň převyšuje výnosy například dlouhodobých vládních dluhopisů, jsou na trh dále lákáni i domácí a zahraniční střadatelé, pro které je výhodnější ukládat peníze do nemovitosti než do málo úročených dluhopisů.

Čistá výnosnost nájemného klesla v dubnu na 1,89 procenta z březnových 1,99 procenta. V únoru činila 2,11 procenta, v lednu 2,16 procenta a loni v dubnu 2,82 procenta. Průměrná sazba hypoték byla podle Hypoindexu v předchozím měsíci 1,94 procenta, před rokem pak 2,39 procenta. Výnosnost desetiletého státního dluhopisu byla v dubnu 1,92 procenta proti 1,29 procenta před rokem.

UniCredit indikátor napětí na trhu nemovitostí ukazuje, do jaké míry jsou české nemovitosti pro investory atraktivní. Čím atraktivnější investicí české nemovitosti jsou, tím více tlačí zvýšená poptávka ceny nahoru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 10. května 2021

Očekáváme v 7:00 12°C

Celá předpověď