UNICEF: Při bojích v Majádínu bylo zničeno 140.000 dávek vakcíny

foto Ilustrační foto - Očkování proti obrně v Pákistánu.

Damašek - Při bojích ve východosyrském Majádínu, kde proti Islámskému státu (IS) vede ofenzivu syrská armáda, kterou ze vzduchu podporuje Rusko, bylo zničeno nejméně 140.000 dávek očkovací látky. S odkazem na dnešní sdělení Dětského fondu OSN (UNICEF) o tom informovala agentura AP. V regionu kvůli nedostatečnému očkování propukla dětská obrna, Majádín je epicentrem nákazy.

UNICEF v současné chvíli vyšetřuje okolnosti zničení skladu, kde byly vakcíny uchovávány, uvedl představitel fondu Geert Cappelaere a dodal, že informaci považuje za alarmující, jelikož nedostatek vakcín může přispět k dalšímu šíření dětské obrny v provincií Dajr az-Zaur, kde Majádín leží. Podle údajů UNICEF bylo od března v důsledku dětské obrny paralyzováno 48 dětí.

Virus dětské obrny, který útočí na nervovou soustavu, může způsobit trvalé ochrnutí do několika hodin. V nehygienických podmínkách válečných zón se nemoc šíří rychle.

Během již šest let trvající syrské občanské války se podle UNICEF o polovinu snížil počet syrských dětí očkovaných proti dětské obrně. Zatímco před válkou bylo očkováno asi 80 procent dětí, teď očkování podstupuje asi jen 40 procent dětí. Dětská obrna v Sýrii během války propukla už dvakrát, před válkou byla nemoc považována za vymýcenou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď