Umělecká díla v Muzeu Kampa posuzují restaurátoři

foto V technické místnosti Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů zasahovaly 15. července 2020 čtyři jednotky hasičů u požáru elektrických rozvodů.

Praha - Restaurátoři v Muzeu Kampa, jehož část ve středu zasáhl požár, posuzují, zda bude třeba čistit umělecká díla. Žádné nebylo při požáru zničeno, ale do objektu se dostal kouř. Mluvčí muzea Jana Pelouchová dnes ČTK sdělila, že se posuzují škody na technickém zázemí muzea, kde je výrazně poškozena klimatizace. V pátek dopoledne muzeum uspořádá tiskovou konferenci, kde by vedení instituce mělo oznámit, zda a kdy bude možné muzeum znovu otevřít pro veřejnost.

Fotogalerie

"Děláme vše pro to, aby nás tento požár nezahubil. Muzeum Kampa přežilo povodně, koronavirus a já doufám, že i s vaší pomocí přežije tento požár," uvedl dnes na facebooku předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Video: U Muzea Kampa hořely elektrické rozvody
15.07.2020, 16:00, autor: HZS Praha, zdroj: PR

V technické místnosti Muzea Kampa v ulici U Sovových mlýnů hořely ve středu elektrické rozvody. Škody na vzduchotechnice a elektroinstalaci budou podle pražského radního Jana Chabra (TOP 09) v řádu vyšších desítek milionů korun. Pospíšil ve středu uvedl, že je vděčný hasičům za záchranu objektu a cenných sbírek, chce ale začít jednat s Prahou, které objekt patří, aby bylo možné co nejdříve muzeum alespoň zčásti otevřít.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a sběratelka Meda Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Opravu někdejších mlýnů provázely spory o skleněnou krychli na věži schodiště, kterou památkáři nepovolili, na níž ale Mládková trvala. Její umístění umožnil svým rozhodnutím tehdejší ministr kultury Pavel Dostál. Přestavba mlýnů na muzeum stála 107 milionů korun, které poskytlo město i nadace.

Video: U Muzea Kampa hoří elektrické rozvody
15.07.2020, 15:00, autor: HZS Praha, zdroj: PR

Budova se rekonstruovala pro sbírku manželů Mládkových, kterou se sběratelka rozhodla věnovat Praze. Darovanou sbírku Praha podle uzavřených smluv propůjčila nadaci Mládkových a umožnila jí užívat Sovovy mlýny 99 let.

Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda nebo přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

Muzeum se mělo slavnostně otevřít v září 2002, kvůli povodni se ale otevření odložilo. Objekt byl zaplaven do prvního podlaží, sbírky voda ale nepoškodila. Sovovy mlýny tehdy nebyly chráněny protipovodňovými zábranami. Radnice Prahy 1 při plánování trasy protipovodňových zábran nepočítala s ochranou zrekonstruovaného areálu Sovových mlýnů před stoletou vodou. Počítalo se s tím, že bude zaplaven. Jeho celková rekonstrukce byla ale vyprojektována a provedena tak, aby odolal velké vodě, případně aby jím voda pouze protekla a stavbu nezničila. Muzeum se otevřelo s ročním odkladem 8. září 2003, v den Mládkových narozenin.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď