Umělci v Děčíně dnes ze dřeva a kamene tvoří sochy pro zoo

foto Andreas Rode z Německa tvořil 11. května 2019 své dílo na akci Sochaři Děčínu 19. Letošní ročník je věnován 70. výročí otevření děčínské zoologické zahrady.

Děčín - Dřevěné a pískovcové sochy tvoří dnes na Mariánské louce v Děčíně desítka umělců. Tématem šestého ročníku Sochaři Děčínu 19 jsou převážně zvířata, neboť je letošní ročník věnován děčínské zoo, která letos slaví 70. výročí založení. ČTK to dnes řekl pořadatel akce Sochaři Děčínu 19 Dmitrij Pljonkin.

"Letos máme mezinárodní účast, protože naši akci podpořila drážďanská hospodářská komora. Kromě čtyř Němců je tu i Holanďan, zbytek účastníků jsou od nás z domova," řekl Pljonkin.

Umělečtí řezbáři ale i kameníci tak dnes od rána pracovali na svých sochách zvířat, které budou následně zdobit exteriéry v děčínské zoologické zahradě. "V zahradě už některé skulptury od umělců z předešlých ročníkům máme. Letos ale budeme mít sochy, které umělci vytvoří přímo pro nás," řekla ČTK mluvčí děčínské zoo Alena Houšková.

Jednou z nich bude i lavička, jejíž součástí je jezevec, veverka, plameňák, horská koza a luskoun. Z dubového dřeva, stejně jako ostatní, ji vyřezává Petr Hochman. Podnikatel, který provozuje restauraci a chystá se otevřít hotel, má umění s motorovou pilou a dláty v ruce za odpočinek a příjemný koníček. "Připravoval jsem se už doma asi tři nebo čtyři dny, za jeden den bych to vyřezat nedokázal," řekl ČTK Hochman. Zvířata, která z kmene stromu motorovou pilou vyřezával, jsou zakomponována do lavičky.

"Budou to dvě stojny, které utvoří lavici. Na jedné straně je kozel s luskounem a na druhé plameňák s veverkou a jezevcem," popsal své dílo Hochman, který se akce účastní už popáté.

Novinkou letošní akce ročníku je účast kameníků, kteří z pískovce vytvářeli svá díla. "Jsou to němečtí účastníci, kteří netvoří ze dřeva. Ostatní pracují s dubem. Dřevo máme z městských lesů tady v okolí," dodal Pljonkin. Sochaři Děčínu 19 je akce, kterou tradičně do svých slavností začleňuje město Děčín. Na její pořádání přispívá podle Pljonkina částkou okolo 150.000 korun. Součástí programu jsou vystoupení kapel nebo prodejní stánky pro návštěvníky slavností.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď