Umělci na mikulovském sympoziu otevřeli ateliéry lidem

foto Den otevřených ateliérů při mikulovském výtvarném sympoziu Dílna, 23. července 2022, zámek Mikulov.

Mikulov (Břeclavsko) - Desítky lidí dnes za první hodinu zavítaly na mikulovském zámku do otevřených ateliérů umělců při Mikulovském výtvarném sympoziu Dílna. ČTK to za pořadatele řekl Dominik Ryšánek. Podle něj jsou v ateliérech i umělci, kteří lidem ukazují díla, která vytvářejí. Představí je na závěrečné vernisáži sympozia 6. srpna. Díla se pak stanou součástí městské sbírky čítající už stovky kusů.

Ryšánek uvedl, až ateliéry navštívili i rodiče s dětmi. "Děti si u vstupu mohou sednout a Natálie Colledani, která je také malířkou, se jim věnuje a ukazuje, jak můžou malovat. Rodiče se mohou zatím podívat do otevřených ateliérů, kde jim umělci ukazují některá díla letošního ročníku," řekl Ryšánek.

Sympozium letos ukazuje tvorbu špičkových zástupců mladší střední generace. Zároveň klade důraz na klasická média vizuálního umění, využívaná ovšem s velkou mírou kreativity a s přesahy do prostorových instalací. Kurátorem ročníku je Julius Reichel, účastníky Kurt Gebauer, Roman Výborný, David Krňanský, Roel van der Linden, Filip Dvořák a Sofie Švejdová. Hostem je Jakub Lipavský a teoretikem ročníku je Martin Dostál. Doyenem ročníku je osmdesátiletý sochař Gebauer. Organizátoři doufají, že by mohl v Mikulově vytvořit nové dílo pro městský veřejný prostor.

Letos se koná 29. ročník sympozia. Dosud se těchto ročníků zúčastnilo přes 150 umělců z ČR i zahraničí, mnozí se opakovaně vrací. Díla vytvořená na zámku se stávají součástí stálé městské sbírky výtvarného umění. V současnosti ji tvoří přes 450 děl od fotografií přes grafiku, malbu, plastiku, instalace až po videoart. Celková hodnota sbírky podle posudků soudních znalců přesahuje 40 milionů korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď