Umělá inteligence, nové pracovní scénáře

foto

Jak se mění pracovní trh s umělou inteligencí, jaké dovednosti jsou potřeba a jaké nové příležitosti se objevují.

Umělá inteligence mění výrobní procesy a otevírá nové scénáře i v pracovním světě.

"Ve srovnání s minulostí, kdy existovaly metody více či méně spojené se standardy, které pocházely z Japonského modelu práce, později překonané agilní metodikou, s nástupem umělé inteligence definujeme výrobní strategie s asistencí strojů, které nikdy předtím neexistovaly. Například s ohledem na rozhodování o tom co a jak upřednostnit může zasáhnout sám stroj, který přebírá historii zpracování, metody, neúspěch, spíš než kvalitu, a ukázat nám nejlepší cestu. Takže se vším, co spadá pod prediktivní analytiku, získáte vražedný výkon ve srovnání s minulostí."

Jsou tací, kteří se obávají, že umělá inteligence může nahradit lidskou práci, může ale také nabídnout nové možnosti.

"Podle mého názoru bychom se umělé inteligence neměli bát. Je to nástroj a jako s takovým s ní musíme zacházet. Je jasné, že nás děsí, ale protože se obecně jako lidé bojíme nového. Bylo tomu tak vždy, i před umělou inteligencí. Přijde velká novinka, velká změna, nový nástroj na trhu, a to, že ho neznáme, nám dělá potíže. Proto je podle mého názoru nejdříve důležité dozvědět se, jaké možnosti nám umělá inteligence nabízí, a pak pochopit, jak ji můžeme využít ve své práci, abychom ji dělali lépe. Právě proto, že s ní musíme zacházet jako s nástrojem. Lidé často říkají větu "umělá inteligence nám ukradne práci", já tomu nevěřím. Ale je pravděpodobné, že vám práci ukradne někdo, kdo umí umělou inteligenci používat. Takže místo toho, abychom se báli, je možná čas vrátit se ke vzdělávání, pustit se do něj a seriózně studovat, abychom zjistili, jaké možnosti nám otevírá a jak z ní můžeme udělat součást našeho každodenního života."

Základní je multidisciplinární vzdělávání.

"Na multidisciplinaritě je třeba hodně pracovat. Abychom mohli vychovávat inovátory budoucnosti potřebujeme, aby se každý snažil jít do toho na plno i v přilehlých oborech. Mám na mysli skutečnost, že obvykle a historicky lidé z oblasti STEM velmi málo pronikají do humanitních věd a naopak. To je dnes již nepřípustné. Jednak proto, že jsme zcela změněná společnost ve srovnání s dobou, kdy byly některé vzdělávací systémy koncipovány. Za druhé proto, že v oblasti inovací je to místem, kde se rodí to nejlepší. Nejen vertikální kombinací silných kompetencí v jedné oblasti se člověk může stát odborníkem budoucnosti. Proto multidisciplinarita, a to lze dělat bez ohledu na školní vzdělání, které člověk do daného okamžiku absolvoval. Domníváme se, že i absolventi středních škol mohou odvádět vynikající práci tohoto typu, a absolventi vysokých škol ještě lépe, ale je třeba včas zasáhnout, aby se tato nová mentalita zrodila."

Vznikají scénáře, v nichž se objevují i nové profese.

"Mezi budoucí profese určitě patří ty, které souvisejí s umělou inteligencí. Existují takové, které vznikají právě s příchodem umělé inteligence. Proto bychom se neměli jen bát. Otevírá také nové možnosti, tedy potřeby, které jsme dosud neměli a které nyní máme, protože tento nový nástroj přišel na trh. Takže je to určitě oblast, kterou je třeba sledovat. Za pět let se objeví nové profese, o kterých dnes nemůžeme ani uvažovat, protože si ani neumíme představit, že se stanou ve firmě normou. Něco lze zahlédnout již nyní, zejména v pracovních nabídkách v zahraničí. Takže to sledujte, protože brzy se toho pravděpodobně dočkáme i na italském trhu."

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 4. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď