Umělá inteligence napsala povídky pro Český rozhlas

foto Rozhlasové studio. Ilustrační foto.

Praha - V mobilní aplikaci a na webu mujRozhlas.cz je možné nově poslechnout unikátní sérii povídek napsaných umělou inteligencí. Projekt s názvem Digitální spisovatel nabízí pět povídek. Texty vygenerované pomocí jazykových modulů GPT 2 a GPT 3 načetli přední čeští herci. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Českého rozhlasu Blanka Bumbálková.

Umělá inteligence vytvořila sci-fi (Válka v nebi), horor (Chlapec a jeho pes), milostný příběh (Tak to musí zůstat navždy), detektivku (Špión, který přišel z války) a historický román (Da Vinciho stroj).

"Ke generování povídek používáme obrovské neuronové sítě založené na architektuře transformátorů. Fungují podobně, jako když se chytrá klávesnice ve vašem mobilním telefonu snaží předpovídat další slovo, které napíšete. Jen jsou nesrovnatelně větší a uzpůsobené generování povídek prakticky jakéhokoliv žánru," popsal proces vzniku povídek odborník na umělou inteligenci Jan Tyl.

Povídky vznikly i díky práci filozofky a pedagožky Dity Malečkové. "Neuronová síť je pro mě průzkumníkem v prostoru jazyka; nástrojem, díky kterému zkoumáme nejen možnosti literatury budoucnosti, ale také fungování způsobu, jakým my lidé hledáme smysl informací, jak spřádáme příběhy z cloudů informací," uvedla Malečková.

Svůj hlas propůjčili povídkám Digitálního spisovatele čeští herci Matěj Hádek, Tereza Hofová, Jan Cina, Petra Bučková a Filip Kaňkovský. "Jsem moc ráda, že se nám podařilo pro tak experimentální projekt získat výrazné herecké osobnosti. Myslím, že spojení textů vygenerovaných umělou inteligencí se skvělými hereckými výkony vedlo k opravdu dobrému výsledku, který určitě stojí za poslech," konstatovala šéfproducentka audioportálu mujRozhlas Anna Vošalíková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď