Ulice desítek měst oživí sousedské slavnosti Zažít město jinak

foto V Praze a ve zhruba 40 dalších městech v Česku se 18. září 2021 uskutečnily sousedské slavnosti Zažít město jinak. Akce měla podpořit místní aktivní komunity a ukázat lidem hodnotu veřejného prostoru ve městech. Snímek je z ulice U Akademie v Bubenči.

Praha - V Praze a ve zhruba 40 dalších městech v Česku se dnes konají sousedské slavnosti Zažít město jinak. Akce má podpořit místní aktivní komunity a ukázat lidem hodnotu veřejného prostoru ve městech. Téma letošního ročníku "Návod k sestavení" poukazuje na základní princip slavností "udělej si sám" a zároveň možnost ovlivňovat okolí i město. Akci pořádá spolek Auto*Mat a program připravují sami místní obyvatelé. Auta tak v ulicích nahradí koncerty, divadla, dílny, hry pro děti nebo stánky s recepty místních obyvatel.

Fotogalerie

V Praze se do programu podle organizátorů zapojí více než stovka míst. Tradičně například žižkovská Biskupcova ulice, letenská U Akademie, Mostecká přímo u Karlova mostu nebo Cukrovarnická či Jílovská. Mezi nováčky patří třeba ulice Ve Smečkách, tři lokality na Petřinách či vršovická Holandská. Z dalších měst ožijí například ulice Brna, Plzně, Hradce Králové, Olomouce, Broumova, Kutné Hory či Kyjova. Kompletní program a seznam lokalit jsou na webu akce.

"Zažít město jinak je striktně apolitická a nekomerční akce, kterou nejlépe podpoříte tím, že prostě přijdete. Kreativitě se ovšem meze nekladou a pomoci můžete třeba i zapůjčením nádobí, agregátu nebo upečením něčeho dobrého," popisuje akci hlavní koordinátor slavností Tomáš Fridrich z AutoMatu. Spolek dlouhodobě podporuje veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut. Přináší inspiraci z evropských metropolí a aktivizuje lidi k pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru.

Poprvé se akce Zažít město jinak konala v Praze v roce 2006, kdy se podařilo na jeden den uzavřít pro auta Smetanovo nábřeží.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď