Úleva pro Benátky: Voda opadá, školy se opět otevřely

foto Turisté a místní obyvatelé sedí ve venkovní části restaurace na zaplavené ulici v italských Benátkách.

Benátky - Po několikadenním povodňovém poplachu se začíná uklidňovat situace v Benátkách. Dnes se tam opět otevřely školy a takzvaná vaporetta, městské vodní "autobusy", znovu vyplouvají podle grafikonu, informovala agentura APA. Napjatá je kvůli bouřím situace v severoitalských krajích Toskánsko a Emilia-Romagna a v Kampánii na jihu Itálie.

Severoitalské město na laguně minulý týden postihly nejhorší záplavy od roku 1966, když v úterý večer voda dosáhla úrovně 1,87 metru nad obvyklou hladinou moře. Zavřeny byly v Benátkách školy a školky i řada obchodů a starosta Luigi Brugnaro v pátek dokonce nařídil z bezpečnostních důvodů uzavřít náměstí svatého Marka. Vysoká voda vyplavila na břeh vodní taxíky i vaporetta.

V nejbližších dnech se očekává pokles hladiny, oznámila radnice v neděli večer. Majitelé bytů a obchodů a živnostníci už začali odstraňovat škody.

V jiných částech Itálie nadále panuje výstraha před bouřkami. Zejména v okolí Boloně a Modeny a v Toskánsku je situace napjatá. Úřady varují před záplavami. V Modeně a okolí způsobily vítr a sníh problémy s dodávkami elektrického proudu. Postiženo bylo 20.000 domácností.

V Cecině nedaleko toskánského přístavního města Livorno muselo opustit své domovy 500 lidí kvůli ohrožení záplavami.

Výrazně stoupla také hladina řeky Tibera v Římě. V provincii Caserta v jihoitalském regionu Kampánie dnes zůstaly zavřené školy poté, co oblast v noci na dnešek zasáhl prudký dešť.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď