Ukrajinské státní instituce postihl rozsáhlý kybernetický útok

foto Počítač, klávesnice, zabezpečení, ochrana - ilustrační foto.

Kyjev/Brusel/Washington - Kvůli rozsáhlému kybernetickému útoku dnes přestaly fungovat internetové stránky ukrajinského ministerstva zahraničí a dalších úřadů, uvedl podle agentury Reuters ukrajinský resort zahraničí. Podle ukrajinských bezpečnostních činitelů za útokem nejspíše stojí Rusko. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg sdělil, že ukrajinští odborníci na kybernetickou bezpečnost projednávají útok se svými kolegy v Bruselu a že Severoatlantická aliance hodlá posilovat s Kyjevem spolupráci v této oblasti. Útok odsoudil šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.

Ukrajinská vláda dopoledne oznámila, že většinu zasažených státních webů se podařilo obnovit a že další budou brzy k dispozici. Ubezpečila také, že při útoku neunikla žádná osobní data.

Agentura DPA původně uvedla, že není možné otevřít například internetové stránky ministerstva energetiky, úřadu vlády a záchranné služby. Útok začala vyšetřovat zvláštní policejní jednotka. Podle ukrajinských médií se na internetových stránkách ministerstva zahraničí objevil výhrůžný nápis v ruštině, polštině a ukrajinštině, než web přestal fungovat.

"Ukrajinci! Vaše osobní údaje byly nahrány na veřejnou síť. Všechna data v počítači jsou zničená, není možné je obnovit," oznamoval nápis, doplněný obrázkem přeškrtnuté ukrajinské vlajky a mapy Ukrajiny. Některé vládní stránky byly vypnuty záměrně, aby se předešlo rozšíření útoku na další zdroje, uvedla vláda.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov podle agentury Unian řekl, že "na 99,9 procenta" útok vykonali "ruští specialisté". K podobným závěrům se kloní také ukrajinská tajná služba SBU, podle níž prvotní indicie z vyšetřování naznačují provedení akce "hackerskými skupinami napojenými na speciální služby Ruské federace", uvedla agentura Reuters. Ta s odvoláním na ukrajinské bezpečnostní složky také napsala, že útočníci patrně využili přístupová práva externí firmy, která měla vývoj napadených webů na starosti.

Incident přišel v době sílícího napětí v regionu, kdy Rusko u hranice s Ukrajinou shromáždilo desetitisíce vojáků. Jen několik hodin před napadením vládních webů řekla ukrajinská velvyslankyně ve Washingtonu Oksana Markarovová televizi CBS News, že Ukrajina vidí hackerské útoky jako případnou předehru ruské invaze. "Rozhodne-li se Rusko pro plnou invazi, pak víme, že bychom měli před tím očekávat intenzivnější kyberútoky," uvedla. Moskva, která v roce 2014 obsadila a poté anektovala ukrajinský Krym, ale popírá, že by chystala útok proti svému sousedovi.

"Mobilizujeme veškeré naše zdroje, abychom pomohli Ukrajině vypořádat se s tímto kyberútokem," řekl před jednáním ministrů zahraničí EU ve francouzském Brestu Borrell. Kdo je za útokem, nechtěl spekulovat, dodal však, že "si to umíme představit".

Podporu Ukrajině nabídly také Spojené státy, a to prostřednictvím mluvčího rady Bílého domu pro národní bezpečnost. Ten také podle agentury Reuters řekl, že o incidentu byl informován americký prezident Joe Biden.

Útok na ukrajinskou vládu vedle Borrella důrazně odsoudil šéf NATO Stoltenberg, který sdělil, že Severoatlantická aliance a Ukrajina v příštích dnech podepíší dohodu o posílení spolupráce v kybernetické oblasti. Doplnil, že Kyjev získá přístup do alianční platformy pro sdílení informací o malwarech - škodlivých počítačových programech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď