Ukrajinské síly dobyly Andrijivku jižně od Bachmutu, uvedl generální štáb

foto Ilustrační foto - Ukrajinská armáda útočí na ruské pozice na frontové linii u Bachmutu, 1. září 2023.

Kyjev - Ukrajinské síly ovládly ves Andrijivka jižně od Bachmutu v Doněcké oblasti na východě země, informoval dnes ukrajinský generální štáb ve své ranní zprávě o situaci na bojišti. O tuto malou ves, důležitou pro ruské zásobování, se bojovalo několik měsíců, podotkl server BBC News. Běloruští dobrovolníci působící na Ukrajině v takzvaném pluku Kalinovského dnes odpoledne kromě toho ohlásili osvobození vsi Kliščijivka, která leží mezi Andrijivkou a Bachmutem, asi pět kilometrů od jižního okraje tohoto města, následně ale zprávu stáhli.

"Obranné síly ... během útoku osvobodily Andrijivku v Doněcké oblasti, přičemž způsobily nepříteli významné ztráty na životech i technice," uvedl generální štáb ve svém ranním hlášení.

Třetí samostatná útočná brigáda, která v oblasti působí, označila znovudobytí Andrijivky za "klíč k úspěchu celé další ofenzívy" v regionu. Uvedla také, že při bojích byla "rozdrcena" ruská 72. samostatná motostřelecká brigáda. Podle fotografie zveřejněné na telegramu je osvobozená osada srovnaná se zemí. V Andrijivce původně žilo několik desítek lidí. Osada leží na železniční trati jižně od Bachmutu.

O tom, že ukrajinské jednotky Andrijivku osvobodily, informovala už ve čtvrtek náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová. Její informace ovšem odmítla třetí samostatná útočná brigáda, později je stáhla i sama náměstkyně. "Situace se za včerejšek (čtvrtek) několikrát dynamicky měnila," napsala dnes Maljarová na telegramu o bojích o Andrijivku.

V kompletně zdevastované Andrijivce je vůbec problém najít místo, kde by se dala vztyčit ukrajinská vlajka, podotkl podle serveru Ukrajinska pravda v televizním vysílání Oleksandr Borodin, tiskový důstojník třetí útočné brigády.

Server BBC News ve svém ruskojazyčném vydání přesto o Andrijivce hovoří jako o "klíčové". Její význam podle něj tkví v tom, že může přispět k obklíčení Bachmutu, jehož ovládnutí oznámila ruská strana v květnu. Andrijivka podle něj zároveň byla důležitým bodem pro zásobování ruské armády, poněvadž byla spojnicí s Horlivkou, dopravním uzlem v Doněcké oblasti, který je pod kontrolou proruských separatistů.

Po zprávě o znovudobytí Andrijivky přišla také od běloruských dobrovolníků z pluku Kalinovského informace o osvobození vsi Kliščijivka. Videozáznam, který původně zveřejnil pluk Kalinovského, podle serveru Ukrajinska pravda ukazoval, jak zdravotníci pluku vjíždějí do města. Pluk nicméně záznam později stáhl, což podle serveru připomíná čtvrteční situaci s Andrijivkou.

Ukrajinské letectvo dnes kromě toho oznámilo, že ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 17 ruských dronů v západní části Ukrajiny. Rusko se tam podle médií snažilo zaútočit pomocí dronů íránské výroby na leteckou základnu Starokosťantyniv v Chmelnycké oblasti, kde má ukrajinská armáda letadla, z nichž odpaluje rakety Storm Shadow. Portál Meduza připomněl, že tyto rakety několikrát úspěšně zasáhly cíle na Ruskem okupovaném Krymu.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat řekl, že "Chmelnycká oblast je znovu cílem útoku. Je jasné, co nepřítel hledá. Hledají, kde velitel ukryl bombardéry po událostech, které se nedávno odehrály u Krymu". Ve čtvrtek ukrajinská armáda zaútočila na Sevastopol a zasáhla tamní loděnici, použila k tomu zřejmě také z Británie dodané střely Storm Shadow.

O explozi bez dalších podrobností dnes ráno informoval Ivan Fedorov, starosta Rusy okupovaného Melitopolu v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Fedorov žije na území kontrolovaném Kyjevem. Melitopol podle něj dnes zažil "neklidné svítání".

Podle telegramového kanálu RBK Ukrajina na Rusy okupované město Nova Kachovka v Chersonské oblasti dopadla letecká bomba z ruského bombardéru Su-34. Bomba údajně nedoletěla na pravý břeh Dněpru, který je kontrolován Ukrajinci, a zasáhla obytnou čtvrť v Nové Kachovce.

Informace válčících stran nelze nezávisle ověřit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď