Ukrajinská SBU tvrdí, že v odposlechu Rusové přiznali zničení přehrady

foto Zaplavené ulice ukrajinského Chersonu, 8. června 2023. Město zatopila voda z Kachovské přehrady.

Kyjev/Moskva - Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že získala odposlech telefonátu dvou Rusů, kteří připisují vinu za zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny ruským silám. Ve zveřejněném záznamu muži hovoří také o tom, že Rusové původně neplánovali destrukci tak obrovského rozsahu. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

"Udělali to naši. Ne jejich," říká jeden z mužů na zveřejněném videu. "Tam to (udělala) naše diverzní skupina. Chtěli tam jakoby tou přehradou vyděsit. Ale nešlo to podle plánu - (bylo to) větší, než plánovali," dodává.

Kdo přesně jsou muži, kteří spolu na záznamu hovoří, ale SBU neuvedla a popsala je jenom jako "vetřelce" a "okupanty".

Jeden z mužů na záznamu také popisuje snižování závažnosti situace v ruských médiích. "Včera bylo v telce takový video - stojí tam voják se zahaleným obličejem, v celý uniformě. A mluví o tom, že tam žádné záplavy nejsou, že lidi tam žijou normálně. A za ním je okno a tam je vidět, že tam je sakra úplný moře," zní z nahrávky.

Ze zničení rozsáhlého vodního díla se vzájemně obvinily Kyjev i Moskva. Přehrada ale byla po měsíce pod kontrolou ruských sil, které ji podle Kyjeva zaminovaly.

Počet obětí zničení přehrady na Dněpru roste, voda na zaplavených územích klesá

Počet obětí záplav v Ruskem okupované části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny stoupl na osm. Poslední obětí je žena narozená v roce 1939, jejíž tělo dnes objevili záchranáři, uvedla ruská agentura TASS. Ukrajinské úřady evidují pět obětí v Chersonské a Mykolajivské oblasti a 13 pohřešovaných, uvedl dnes podle ukrajinské agentury Unian ministr vnitra Ihor Klymenko. Přestože voda v zatopených oblastech opadává, situace je na některých místech kritická a evakuace pokračují.

"Během záchranných prací jsme našli tělo ženy narozené v roce 1939. Byla to osmá oběť," citovala ruská státní agentura TASS nejmenovaného záchranáře. Ruské úřady do počtu obětí započetly i dva lidi, kteří podle nich přišli o život při ukrajinském ostřelování oblasti. Tato tvrzení nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Moskva tvrdí, že zkázu přehrady přivodilo ukrajinské ostřelování hráze z raketometu, mezitím ale ministr obrany Sergej Šojgu i mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov začali hovořit o tom, že přehrada vyletěla do povětří vinou ukrajinské diverzní akce. Podle Kyjeva přehradu vyhodili do povětří ruští vojáci.

Hráz obří Kachovské přehrady se protrhla v úterý v brzkých ranních hodinách a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku Dněpru. Podle Kyjeva přehradu vyhodily do povětří ruské síly, Moskva to ale odmítá a tvrdí, že přehrada se protrhla vinou ukrajinského ostřelování. Tisíce lidí kvůli zničení Kachovské přehrady přišly o domovy a desetitisíce jsou bez dodávek pitné vody. Záplavy zničily zemědělské plodiny, vyplavily miny a způsobily rozsáhlé škody na životním prostředí.

V zaplavené oblasti voda opadává, někteří lidé jsou ale dál ve svízelné situaci a záchranáři se k nim nemohou dostat, uvedla agentura Unian. V Ruskem okupovaném městě Hola Prystaň v některých částech hladina klesla o půl metru i metr, někteří lidé jsou ale uvězněni ve výškových domech, jejichž vchodové dveře nelze otevřít kvůli velkému tlaku vody, sdělila šéfka místní vojenské administrativy Svitlana Linnyková.

Lidem uvězněných v domech podle Linnykové pomáhají dobrovolníci, kteří jim dovážejí vodu a potraviny. I samotné evakuace podle ní provádějí hlavně aktivisté, k nimž se postupně připojily okupační úřady. Způsob, jakým proruská správa provádí evakuace obyvatel, se už v minulých dnech stal terčem kritiky Kyjeva i médií.

Také v Ruskem okupovaných Oleškách převzali iniciativu dobrovolníci, popsala stanici BBC jedna z aktivistek. Jádro aktivistů prý tvoří místní, do Olešek se ale sjeli i dobrovolníci z oblasti blíž k poloostrovu Krym, kteří přivezli čluny. I v Oleškách je podle aktivistky mnoho lidí ve velmi nebezpečné situaci, a to zhruba lidé z 200 domácností. Na evakuaci nebo jinou pomoc podle ní čeká přes 2000 lidí.

Úroveň hladiny v Kachovské přehradě v poslední době klesala asi o jeden metr za 24 hodin, napsala ráno agentura Unian s odvoláním na ukrajinskou společnost Ukrhidroenerho, provozující vodní elektrárny. Celkově hladina během tří dnů klesla o 4,7 metru. Už ve čtvrtek společnost Ukrhidroenerho uvedla, že hladina klesla pod takzvaný mrtvý bod, tedy že není možný odběr vody zásobovacími kanály. Další přehrady na Dněpru se podle podniku snaží akumulovat co nejvíce vody, aby vytvořily letní zásobu poté, co Kachovská přehrada definitivně přestane fungovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď