Ukrajinská ekonomika může podle Kyjeva letos klesnout až o 40 procent

foto Muž na kole projíždí kolem zničeného domu v Mariupolu 9. března 2022.

Kyjev - Ukrajinská ekonomika může letos kvůli válce klesnout až o 40 procent. Podle agentury Interfax-Ukrajina o tom informovalo ministerstvo hospodářství v Kyjevě, které zároveň ohlásilo pokles výkonu ukrajinské ekonomiky o 16 procent za první čtvrtletí tohoto roku.

"Ruská agrese proti Ukrajině zásadně změnila naši ekonomiku. Naše prognóza poklesu hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí roku 2022 je 16 procent a celkový roční pokles by mohl dosáhnout 40 procent," citovalo prohlášení ministerstva hospodářství prvního náměstka tohoto úřadu Denyse Kudina.

Nejvíce jsou podle něj postižena ta odvětví, kde není možné pracovat na dálku - zejména letecká a námořní doprava či některé služby. Zároveň Kudin uvedl, že v posledních deseti dnech začala ekonomika oživovat. Lidé v regionech stranou válečného konfliktu se vrací do práce a zemědělci začali se setím.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč dnes vyzval lidi, aby se tam, kde je to možné, vrátili k co nejvíce normálnímu životu. Ve videoproslovu řekl, že se to týká "těch regionů osvobozených od protivníka, kde nehrozí bezprostřední nebezpečí, a především měst na střední a západní Ukrajině". "Obnova ekonomiky je kriticky důležitá pro obnovu normálního sociálního a politického života," řekl Arestovyč. Dodal, že návrat k běžnému dennímu režimu je důležitý i pro psychiku lidí.

Ministerstvo hospodářství také uvedlo, že v procesu ekonomické rekonstrukce bude Ukrajina věnovat zvláštní pozornost podpoře odvětví, která přímo podporují živobytí občanů a rovněž posilují obranyschopnost státu. "Jedná se o zemědělství, potravinářství, maloobchod, veřejné a energetické služby, průmyslová odvětví pracující na zakázkách spojených s mobilizací," uvedlo ministerstvo.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová minulý týden uvedla, že HDP Ukrajiny může kvůli ruské vojenské agresi klesnout o třetinu předválečné úrovně. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) letošní pokles odhaduje na 20 procent. V roce 2021 vzrostl ukrajinský HDP o 3,4 procenta, o rok dříve naopak klesl o 3,8 procenta.

Podle hlavní ekonomky EBRD Beaty Javorcikové se vojenské aktivity odehrávají na území, které představuje 60 procent HDP z období před vypuknutím epidemie nemoci covid-19.

Předseda parlamentního výboru pro finance, daně a cla Danylo Hetmancev dnes podle serveru RBK-Ukrajina sdělil, že z oblastí bojů se dosud podařilo evakuovat do západní části země na 150 podniků, z nichž 57 již obnovilo provoz. Celkem podalo žádost o přesídlení více než 1300 ukrajinských podnikatelů, z toho asi třetině již byl převoz schválen.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď