Ukrajinci podnikli noční tankový útok na jihu země, tvrdí ruská strana

foto Ilustrační foto - Ukrajinští vojáci na obrněném transportéru poblíž města Vuhledar v Doněckém regionu, 1. května 2023.

Moskva/Kyjev - Ukrajinské síly v noci podnikly první velký tankový útok na frontě v Záporožské oblasti, tvrdí představitel Ruskem dosazené správy okupované části jihoukrajinského regionu Vladimir Rogov. Jeho vyjádření zaznamenal mimo jiné nezávislý server Meduza. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu později tvrdil, že se ukrajinská armáda v této oblasti pokusila prolomit ruskou obranu a Rusové útok odrazili. O dění na bojišti vedení ruské armády informovalo prezidenta Vladimira Putina. Ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti jen poznamenal, že ruské jednotky na záporožském a chersonském úseku fronty pokračují v obraně. Ukrajinské síly si podle údajů britské vojenské rozvědky udržují iniciativu na většině frontových úseků.

Ukrajinci zaútočili u města Orichiv, ležícím asi 60 kilometrů jihovýchodně od Záporoží, napsal na sociální síti Rogov. Jednalo se podle něj o první tak velký noční útok ukrajinských sil na záporožské frontě. Mezi obcemi Mala Tokmačka a Novodanylivka se rozpoutaly "boje vysoké intenzity". Rogov tvrdí, že se ruským silám podařilo útok odrazit. Další okupované město v Záporožské oblasti, Tokmak, se podle Rogova stalo terčem ostřelování z děl a raketometů HIMARS, které Ukrajině dodaly Spojené státy.

"Dnes v půl druhé ráno nepřítel podnikl pokus o prolomení naší obrany v záporožském směru s 47. mechanizovanou brigádou v počtu do 1500 mužů a 150 obrněných vozidel," prohlásil později Šojgu podle agentury Interfax. "Průzkumné síly včas nepřítele odhalily a byl zahájen preventivní úder dělostřelectva, letectva a protitankových zbraní," dodal ruský ministr, který dále tvrdil, že ukrajinské ozbrojené síly ztratily při bitvě 30 tanků, 11 bojových vozidel pěchoty a až 350 mužů.

O noční bitvě dnes ráno informoval ruského prezidenta Putin náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov, který invazním vojskům velí, uvedl ve videu zveřejněném ruským ministerstvem obrany generálplukovník Alexandr Romančuk. Řekl také, že útočící ukrajinské síly se dostaly do závažných problémů v ruském minovém poli a že ruská armáda k jejich odražení nasadila bombardéry. Zničila podle něho tři tanky Leopard 2, které Kyjevu dodaly západní země.

Kyjev se k těmto výrokům oficiálně nevyjádřil. V minulých dnech přitom odmítal opakovaná tvrzení ruských zdrojů o tom, že už začala dlouho připravovaná protiofenzíva ukrajinských sil. Stanice CNN u podobných prohlášení ruských činitelů už dříve poznamenala, že Moskva svá tvrzení o ukrajinských ztrátách opakovaně nadsazuje.

Ruské zdroje na sociálních sítích uvádí, že ukrajinské síly při nočních útocích utrpěly vážné ztráty, zatímco ukrajinští blogeři si stěžují na mlčení oficiálních míst. To podle nich vede k vyhledávání informací u ruské strany, které jsou však plné dezinformací a psychologických operací.

Těžké boje na záporožské frontě mezi obcemi Levadne a Pavlivka hlásí také ukrajinský zpravodajský kanál DeepState, na jehož sdělení na telegramu se odvolá server RBK-Ukrajina.

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Tvrdost bojů nicméně naznačuje pravidelně zveřejňovaný odhad ruských ztrát v podání ukrajinského generálního štábu, podle kterého Rusové za uplynulý den přišli o dalších 730 vojáků, 28 děl, 16 obrněných vozidel, 18 tanků, 15 dronů, osm kusů speciální techniky a raketomet.

Britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky popisuje obraz situace na frontě jako velice komplikovaný, těžké boje pokračují. Na většině úseků si iniciativu udržují ukrajinské síly. Ruské jednotky zřejmě stále dostávají rozkazy vrátit se co nejdříve k ofenzivním operacím: čečenské jednotky podnikly neúspěšný pokus o dobytí jedné z obcí u Doněcka, kde se frontová linie od roku 2015 jen málo změnila, upozornil Londýn. Předpověděl také, že během dneška patrně začnou opadat záplavy vyvolané zničením Kachovské přehrady.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď