Ukrajina a Rusko se vzájemně obvinily ze zabití civilistů při ostřelování

foto Ilustrační foto - Hořící tržiště po ruském ostřelování v centru ukrajinského města Kosťantynivka, 6. září 2023.

Kyjev/Moskva - Ukrajina a Rusko se dnes vzájemně obvinily ze zabití civilistů při ostřelování. Na jihu Ukrajiny palba ruských děl zabila šestiletého chlapce a další čtyři lidi zranila, uvedla ukrajinská prokuratura podle místního tisku. Ukrajinské ostřelování pohraniční obce v Kurské oblasti na západě Ruska smrtelně zranilo řidiče nákladního vozu v místním lihovaru, tvrdí ruské úřady.

"V důsledku nočního ostřelování vsi Novodmytrivka v Chersonské oblasti zahynul šestiletý chlapec. Zraněn byl jeho třináctiletý bratr a také tři sousedé. Když se snažili pomoci dětem, sami se stali terčem opakované palby ruských děl," napsal list Ukrajinska pravda s odvoláním na prokuraturu. Třináctiletý chlapec byl podle něj hospitalizován, je ve vážném stavu.

Gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt obvinil Ukrajinu z ostřelování pohraniční obce Ťotkino, kde v tamním lihovaru řidič kamionu podlehl zraněním před příjezdem sanitky. Ves Gordějevka byla podle gubernátora také ostřelována, ale v ní se to obešlo bez raněných, napsala agentura TASS.

Ťotkino bylo od ruské invaze na Ukrajinu ostřelováno podle médií více než padesátkrát.

Přestože Moskva popírá, že by ruští vojáci útočili na civilisty či civilní cíle, úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva uvádí, že od začátku války do 10. září na Ukrajině přišlo o život 9.614 civilistů a dalších 17.535 utrpělo zranění, včetně 554 zabitých a 1180 zraněných dětí. Úřad na svém webu připouští, že skutečné počty obětí jsou mnohem vyšší.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď