Ukradený obraz malířky Toyen se vrátí původní majitelce

foto Obraz Severní krajina od malířky Toyen.

Benešov - Obraz Severní krajina malířky Toyen se po mnoha letech soudních sporů vrátí Mladě Filípkové, jejíž rodině byl v roce 1992 ukraden. Syn původní majitelky Prokop Filípek na dotaz ČTK uvedl, že by se tak mohlo stát v lednu, rozhodnutí o vydání ze soudní úschovy ještě nenabylo právní moci. Olejomalbu pak zřejmě čeká restaurování, které může být časově náročné.

Informaci o vydání díla ČTK potvrdila Sandra Kimmelová z benešovského okresního soudu. "Bylo rozhodnuto o vydání obrazu z úschovy soudu. Rozhodnutí dosud není v právní moci," dodala.

Soudy v minulosti poslednímu držiteli díla Josefu Běhunčíkovi a dvěma prostředníkům Pavlu Filipovi a Patriku Šimonovi uložil v trestním řízení podmíněné tresty, jejich dovolání letos zamítl Nejvyšší soud. Běhunčík obraz koupil v roce 1996 od galeristy a s Filipem s Šimonem se podle obžaloby pokusil o legalizaci výnosů z trestné činnosti. Rodině Filípkové nabízeli peníze za vymazání plátna z registru kradených děl. Obžalovaní to odmítali. Tvrdili, že usilovali o narovnání. Podle rozsudku následného civilního soudu byl Běhunčík povinen souhlasit s vydáním olejomalby ze soudní úschovy Filípkové.

Obraz surrealistické umělkyně z roku 1931 ukradl Filípkové mladík ze sousedství. Byl odsouzen k pěti letům vězení, polovina trestu mu byla za dobré chování odpuštěna. Podle dřívějších odhadů má dílo hodnotu sedm až osm milionů korun, prodejní cena se pohybovala mezi osmi a deseti miliony.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 13:00 22°C

Celá předpověď