Úklidové firmy před Vánocemi většinou nezdražují, lidí mají málo

foto Úklid, mop, vytírání podlahy. Ilustrační foto.

Praha - Úklidové firmy v předvánočním období svoje služby většinou nezdražují, přestože je o ně vyšší zájem než ve zbytku roku. Vyplývá to z vyjádření zástupců úklidových firem pro ČTK. Většina z nich má nedostatek pracovníků. Firmy mají úklid často pravidelně rozložený do celého roku. Domácnosti mají zájem především o mytí oken a čištění koberců.

"Období před Vánocemi, stejně jako následné jarní období v březnu a dubnu, je z hlediska požadavku na generální úklidy více frekventovaným požadavkem. Ovšem současná situace na trhu práce v Česku je velmi zoufalá. Oceňujeme nízkou úroveň nezaměstnanosti, bohužel s ní ale souvisí i nedostatek zájemců o práci v oblasti úklidu," uvedl obchodní ředitel společnosti RPM Service Jan Smiovský.

Tato firma se zaměřuje především na firemní klientelu. "Tam principiálně Vánoce chod služeb neovlivňují, protože se funguje dle dojednané smlouvy a jejich ročního rozpočtu," doplnil Smiovský. Některé firmy podle něj ale na konci roku dočerpávají volné peníze, takže se občas objednávka na vícepráce objeví. Domácnosti nejvíce chtějí mytí oken a čištění koberců, případně hloubkový sanitární úklid.

Portálu Hlídačky.cz v porovnání s loňským rokem vzrostla poptávka o tři čtvrtiny. "Pomoc s úklidem většinou řeší ženy a ty oceňují hlavně to, že si mohou vybrat stálou pomocnici na úklid. S ní navážou dlouhodobější spolupráci a neztrácejí tak čas vysvětlováním, co a jak potřebují uklidit," sdělil zakladatel portálu Petr Šigut. Zároveň připustil, že ceny před Vánocemi mohou být trochu vyšší, protože rodiny na úklid často spěchají. "Chtějí ho mít vyřešený co nejdříve, takže nemají problém samy zvýšit nabídku. O radikální zvýšení cen se však nejedná," podotkl Šigut.

Spoluzakladatel projektu SuperSoused.cz Lukáš Novák uvedl, že oproti loňskému roku vzrostla poptávka po předvánočním úklidu o 17 procent, přičemž hlavní nápor firma teprve očekává. Největší zájem je podle něj o běžný úklid domácnosti. "Razantní nárůst cen v předvánočním období neevidujeme," doplnil Novák.

"Zájem o objednávky na předvánoční úklid je relativně velký, ale v porovnání s běžným obdobím to zase takový rozdíl není. Zájem o jednorázové úklidy domácností je relativně velký i v jiných obdobích. Pracovníků v poslední době vlivem rozšiřující se firmy máme nedostatek. Ceny máme nyní stejné jako v běžném období," uvedl Petr Jančálek z firmy Top Class Service. Největší zájem mají klienti o mytí oken, čištění koberců nebo sedaček.

Společnost 111Uklid.cz eviduje meziroční nárůst poptávky po mimořádných nebo generálních úklidech o pětinu. "Rozsah prací je velmi různorodý. Od komplexního úklidu bytu nebo domu včetně vyklízení a uspořádání zásuvek, po pouhé umytí oken, vyčištění sedací soupravy, koberce a podobně. Velký zájem jsme zaznamenali o čištění koženého nábytku," dodala jednatelka společnosti Alice Žertová. V porovnání se zbytkem roku podle ní před Vánocemi roste poptávka po generálních úklidech o 80 procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď