Uherskohradišťská nemocnice uzavřela JIP kvůli covidu-19

foto Kvůli šíření nového typu koronaviru je pacientům před vstupem a vjezdem do areálu uherskohradišťské nemocnici bezdotykově změřena teplota. Snímek je z 16. března 2020.

Uherské Hradiště - Uherskohradišťská nemocnice uzavřela jednotku intenzivní péče (JIP) a zastavila na ní příjem pacientů. Testy totiž prokázaly onemocnění covid-19 u devíti zaměstnanců nemocnice a jednoho z pacientů hospitalizovaných na pooperační JIP. Další pozitivní pacient leží v nemocnici na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO), ale s případem nesouvisí. ČTK to řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

V domácí karanténě zůstávají tři desítky zdravotníků, sedm pacientů bylo nutné přeložit na lůžka infekčního oddělení. "U nikoho dalšího zatím testy covid-19 nepotvrdily, preventivně se testují a trasují další zaměstnanci. Provoz všech ostatních oddělení Uherskohradišťské nemocnice běží standardně, pooperační intenzivní péče je zajištěna v nemocnicích ve Zlíně a Kroměříži," uvedl mluvčí.

Hygienici situaci v nemocnici monitorují. Mimo jiné zjišťují, jak se nákaza do zařízení dostala. "V současné době stále probíhá trasování kontaktů, seznamy se stále doplňují a aktualizují," uvedla dnes na dotaz ČTK Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně. O plošném testování v nemocnici podle ní hygienici zatím neuvažují.

Podle předsedy představenstev nemocnic Zlínského kraje Radomíra Maráčka se nemocnice s rizikem koronavirové infekce patrně budou potýkat ještě dlouhou dobu. "Onemocnění se naštěstí prokázalo jen u jednoho z pacientů, testy ale ukázaly, že covid pozitivní jsou zdravotní sestry a další nelékařští pracovníci, bylo tedy nutné uzavřít celé pracoviště pooperační intenzivní péče. Pacienty ale můžeme ubezpečit, že pooperační intenzivní péče je zajištěna v rámci spolupráce našich nemocnic," uvedl Maráček.

Covidem-19 se nakazil pacient, který na JIP ležel po operaci nohy. "Jeho stav je dobrý, nemá žádné příznaky, nyní je v péči infekčního oddělení a v izolaci na infekčních lůžkách je pro jistotu i dalších šest pacientů, kteří byli ve stejnou dobu rovněž na intenzivní péči. Testy u personálu vyšly pozitivně v devíti případech, do čtrnáctidenní karantény jsme ale z preventivních důvodů raději poslali celé pracoviště, tedy tři desítky zdravotníků," uvedl ředitel nemocnice Petr Sládek.

Na multioborové JIP se zdravotníci starají o pacienty po chirurgických operacích. "Ne každý pacient potřebuje po operaci intenzivní péči, řada lidí je po chirurgickém výkonu monitorována na dospávacím pokoji a poté přeložena bez komplikací na standardní oddělení. Operační program v Uherskohradišťské nemocnici tedy není nyní nutné zastavit nebo jej omezit," uvedl Sládek.

Testy se u pacientů a zdravotníků, kteří mohli přijít s nakaženými do kontaktu, budou opakovat s odstupem několika dnů. Nemocnice situaci řeší s krajskými hygieniky. "Je to nepříjemné, ale reagovali jsme rychle a udělali jsme vše, abychom případnému šíření koronaviru zabránili. Zpřísnili jsme znovu hygienická opatření, apelujeme na pacienty i zdravotníky, aby nosili roušky v celém areálu, soustředili se na důsledné dodržování hygieny rukou," řekl Sládek. V nemocnici stále platí zákaz návštěv.

Podle údajů krajské hygienické stanice k dnešním 09:00 se ve Zlínském kraji od začátku epidemie nakazilo novým typem koronaviru 404 lidí. Nejvíce případů zaznamenali hygienici v regionu na Uherskohradišťsku, a to 156. Na Zlínsku jich evidují 144, na Vsetínsku 64 a na Kroměřížsku 40. Z nemoci covid-19 se v kraji dosud vyléčilo 366 lidí, tři lidé s ní zemřeli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď