Uherskobrodské muzeum vystavuje vzácné velkomoravské šperky

foto Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku zahájilo 8. listopadu pětidenní výstavu vzácných šperků z období Velké Moravy. Na snímku jsou náhrdelníky ze skleněných korálků z 9. století.

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě otevřelo výstavu vzácných šperků z období Velké Moravy. Desítky originálních exponátů z devátého století pocházející ze sbírek Slováckého muzea v Uherském Hradišti a ukazují typické honosné šperky byzantsko-orientálního charakteru. Výstava potrvá do neděle 12. listopadu. ČTK to řekl mluvčí muzea Aleš Kapsa.

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku zahájilo 8. listopadu pětidenní výstavu vzácných šperků z období Velké Moravy. Na snímku jsou zlaté náušnice z 2. poloviny 9. století. Návštěvníci uvidí zlaté a stříbrné náušnice vyrobené za použití technologie granulace a filigránu, které jsou podle charakteristických prvků označovány jako hrozníčkovité, bubínkové, lunicovité, košíčkovité či sloupečkovité. Muzeum vystavuje i stejně zdobené kovové perly, gombíčky, přívěšky a velké plechové gombíky zhotovené metodou lisování a tepání. Ty navíc představují jedinečný předmět svého druhu vzniklý za přispění různých vlivů přímo v klenotnických dílnách Velké Moravy.

Unikátem mezi vystavovanými exponáty je podle ředitele muzea a autora výstavy Miroslava Vaškových takzvané Zelnitiovo velké nákončí. "Jde asi o 12 centimetrů vysoké kování, které zdobilo velmožský opasek. Jde o jediný takto velký a honosný kus doložený na území někdejší Velké Moravy," sdělil Vaškových.

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku zahájilo 8. listopadu pětidenní výstavu vzácných šperků z období Velké Moravy. Na snímku jsou knoflíky zdobené granulací z 2. poloviny 9. století. Jednotlivé klenoty se dělí podle místa svého nejčastějšího výskytu na šperky veligradského nebo staroměstského typu. Jejich nositeli byli téměř výhradně příslušníci velkomoravské nobility, tedy velmoži a členové jejich rodin.

Šperky jsou vystaveny pod stálou policejní ochranou, v Uherském Brodě je zájemci mohou zhlédnout poprvé. "Speciální ostraha, kterou exponáty vyžadují, je velmi nákladná. Také proto potrvá výstava pouze pět dní," uvedl Kapsa. Následně se šperky vrátí do trezoru Slováckého muzea.

Naposledy mohli lidé tyto ojedinělé šperky obdivovat v roce 2013 při příležitosti oslav 1150. výročí příchodu svatého Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Klenoty tehdy byly vystaveny v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď